Przedsiębiorca, chcąc pozbyć się samochodu z firmy, może dokonać jego sprzedaży lub wycofania. Warto wiedzieć, którą sytuację wybrać – w zależności od sytuacji, opodatkowanie VAT i PIT może się bowiem znacząco różnić.
Prowadząc jednoosobową działalność przedsiębiorca może samodzielnie decydować, który składnik majątku zostanie przekazany do firmy, a który pozostanie w majątku prywatnym. Jeśli w majątku firmowym znajdują się samochody, właściciel może dokonać ich sprzedaży bezpośrednio z działalności, lub wycofać pojazd do majątku prywatnego. Co jest bardziej korzystne podatkowo?
W związku z faktem, że amortyzacja firmowego samochodu osobowego stanowi koszt uzyskania przychodu, sprzedaż takiego auta powinno się uznać za przychód firmy. Tak rzeczywiście jest – sprzedając samochód firmowy w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia faktury i wykazania firmowego przychodu, podlegającego opodatkowaniu w ramach PIT. Z drugiej strony, jeśli samochód nie był jeszcze w pełni zamortyzowany, niezamortyzowana wartość będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu w momencie dokonania sprzedaży.
Przedsiębiorca może jednak wycofać samochód do majątku prywatnego zanim dokona jego sprzedaży. Wycofanie samochodu nie stanowi przychodu z działalności, jednocześnie jednak jeśli nie był on w pełni zamortyzowany, niezamortyzowana część nie będzie mogła zostać uznana w tym momencie za koszt uzyskania przychodu.
Dalsze postępowanie zależne jest od momentu sprzedaży pojazdu – jeśli nastąpi to przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania z majątku firmy, wpływ ze sprzedaży należy uznać za przychód z działalności gospodarczej. Wtedy też niezamortyzowana część – analogicznie jak przy sprzedaży bezpośrednio z firmy – stanie się kosztem uzyskania przychodu. Sprzedaż samochodu po upływie 6 lat nie wpłynie już na podatek w firmie.
Czynni podatnicy VAT decydując się na zbycie samochodu firmowego powinni liczyć się z koniecznością opodatkowania takiej sprzedaży. Zasadniczo, jeśli przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu lub samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej, sprzedaż z firmy będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Podatnicy, sprzedając z firmy używane samochody osobowe, zastanawiają się czasem nad procedurą VAT-marża dla towarów używanych, przy której nie nalicza się VAT. Warto jednak pamiętać, że taka możliwość występuje wyłącznie, jeśli spełnione są łącznie warunki:
Jeśli oba powyższe warunki zostały spełnione, generalnie możliwe byłoby sprzedanie pojazdu w ramach procedury VAT-marża.
Natomiast jak VAT odnosi się do sytuacji, kiedy przedsiębiorca najpierw wycofuje samochód do majątku prywatnego, a dopiero później zdecyduje się na jego sprzedaż? W takim przypadku sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, może mu jednak podlegać samo wycofanie. Będzie tak, jeśli podatnik przy nabyciu samochodu miał prawo do odliczenia naliczonego VAT. Gdyby zakup był dokonany bez VAT – np. od osoby fizycznej bądź na fakturę VAT-marża – wycofanie pojazdu do majątku prywatnego nie wymagałoby opodatkowania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!