Sprzedając środek trwały z działalności, przedsiębiorca nie zawsze będzie musiał opodatkować go VAT należnym. Warto wiedzieć, kiedy konieczne będzie wystawienie standardowej faktury, a kiedy możliwe będzie skorzystanie z faktury VAT marża.
Zgodnie z generalną zasadą, czynny podatnik VAT dokonujący sprzedaży środka trwałego z działalności gospodarczej, powinien opodatkować taką sprzedaż VAT należnym. Jednocześnie może się zdarzyć sytuacja, kiedy podatnik będzie mógł skorzystać z procedury VAT marża i wystawić fakturę VAT marża. Jakie warunki powinny być spełnione?
Zgodnie z ogólną zasadą, sprzedaż środka trwałego w świetle VAT traktowana jest tak samo, jak standardowa sprzedaż z działalności gospodarczej – to natomiast oznacza, że powinna ona podlegać opodatkowaniu VAT. Transakcja taka mogłaby być zwolniona pod warunkiem, że przy nabyciu środka trwałego podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej.
Bez względu na to, czy opodatkowanie będzie konieczne, czy też nie, transakcję należałoby udokumentować fakturą sprzedaży z właściwą stawką lub informacją o zwolnieniu.
Procedura VAT marża zakłada naliczenie VAT wyłącznie od różnicy, powstałej między wartością nabycia danego składnika majątku a ceną jego zbycia. W przypadku środków trwałych opcją, którą można zastosować, jest procedura VAT marży dla towarów używanych. W sytuacji, gdy wartość sprzedawanego środka trwałego będzie niższa, niż wartość jego zakupu, u sprzedawcy pojawia się marża ujemna, a tym samym brak będzie podstawy do naliczenia VAT.
Aby jednak możliwe było zastosowanie procedury VAT marży, konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych warunków:
Oznacza to, że wyłącznie nabycie na podstawie:
pozwoli podatnikowi na późniejszą sprzedaż składnika majątku w ramach procedury VAT marża dla towarów używanych. W takiej sytuacji sprzedaż powinna zostać udokumentowana fakturą VAT marża.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Jak wygląda sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT?
Jak wygląda sprzedaż środka trwałego na fakturę VAT marża?
Podsumowanie wprowadza w błąd, bo nie zawiera trzeciego warunku koniecznego:
“sprzęt był używany wyłącznie do celów działalności zwolnionej”
Trzeci warunek dotyczy zastosowania stawki zw na fakturze o jakiej mowa w dolnej części tekstu “Najważniejsze pytania” w pytaniu 1, dlatego też został ujęty w tym miejscu.