|
|
3 minut czytania

Jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego na złom

Chcesz dokonać sprzedaży środka trwałego na złom? Sprawdź, w jaki sposób dokonać rozliczenia takiej sprzedaży.

sprzedaż środka trwałego na złom

Złom zaliczany jest do tzw. towarów wrażliwych. Oznacza to, że obrót takimi towarami jest szczególnie narażony na oszustwa podatkowe w VAT. Transakcje handlowe związane ze złomem od zawsze był przedmiotem dodatkowych uregulowań w przepisach, szczególnie w ustawie o podatku VAT. Dzisiaj zajmiemy się problematyką rozliczenia sprzedaży środka trwałego na złom.

W jaki sposób rozliczana jest sprzedaż złomu?

Sposób rozliczania sprzedaży złomu na przestrzeni ostatnich lat zmieniał się. Jeszcze do niedawna, bo do 31 października 2019 roku, sprzedaż złomu była rozliczana na zasadzie odwrotnego obciążenia w podatku VAT. Od 1 listopada 2019 r. zaczął obowiązywać obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności. Pod pewnymi warunkami MPP, obejmuje również sprzedaż złomu, który znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W przypadku złomu, jeżeli wartość brutto faktury przekroczy kwotę 15.000 zł, należy ją obowiązkowo oznaczyć w split payment.

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż środka trwałego na złom?

W załączniku nr 15 znajduje się informacja o wrakach przeznaczonych do złomowanie i surowcach wtórnych metalowych. Oznacza to, że pod tym pojęciem mieszczą się także środki trwałe przeznaczone do złomowania typu:

  • samochody,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • maszyny,
  • urządzenia,
  • narzędzia,
  • inne środki trwałe z przeznaczeniem na złomowanie.

Nie oznacza to, że taka sprzedaż musi być od razu rozliczona, bez względu na kwotę, w obowiązkowym MPP. Pamiętajmy, że przy split payment muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

  • towar z załącznika nr 15 do VAT,
  • wartość transakcji powyżej 15.000 zł brutto.

Jeżeli jeden z tych warunków nie będzie spełniony sprzedaż nie musi być oznaczona w MPP.

Oznaczenie GTU przy sprzedaży na złom

Przedsiębiorca nie może także zapominać, że jeżeli dojdzie już do sprzedaży środka trwałego na złom, to taka sprzedaż musi zostać oznaczona kodem GTU_05, bez względu na wartość transakcji. W tym grupowaniu znajdują się wszelkiego rodzaju odpady z pozycji 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Obowiązek stosowania oznaczeń kodowych w JPK_V7 powstał od 1 października 2020 r.

Sprzedaż środka trwałego na złom przez nievatowca

Sprzedaży środka trwałego na złom może również dokonać przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Rodzą się wtedy pytania, w jaki sposób taka sprzedaż powinna być prawidłowo wykazana. Może powstać również pytanie, czy taka sprzedaż pozbawia przedsiębiorcę prawa do zwolnienia z podatku VAT.

Otóż sprzedaż środka trwałego na złom nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do zwolnienia podmiotowego (limit obrotów w kwocie 200.000 zł). Sprzedaż środka trwałego nie została wymieniona w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku VAT. W tym przepisie podane są towary i usługi, których dostawa pozbawia przedsiębiorcę prawa do bycia nievatowcem. Taka sprzedaż przez podatnika zwolnionego z VAT może być udokumentowana rachunkiem lub fakturą, która nie będzie zawierała takich informacji, jak: stawka podatku VAT, kwota podatku VAT, wartość netto i brutto faktury. Na fakturze może być wskazana podstawa zwolnienia z podatku VAT z art. 113.

Rozliczenie sprzedaży środka trwałego na złom w podatku dochodowym

Przychód ze sprzedaży środka trwałego na złom będzie wykazany również w PKPiR w kol. 8 “Pozostałe przychody” i będzie opodatkowany na zasadach ogólnych.

W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego przychód znajdzie się w Ewidencji przychodów i będzie opodatkowany 3% stawką ryczałtu, bez względu na stawkę ryczałtu obowiązującą w prowadzonej działalności gospodarczej.

Rozliczenie sprzedaży środka trwałego na złom nie jest zbyt kłopotliwym obowiązkiem ewidencyjnym, jednakże wymaga wiedzy na temat zastosowania prawidłowych oznaczeń faktury VAT i wpisania kodów GTU.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Sprzedaż środka trwałego na złom 2022 - w jaki sposób rozliczyć?

    Rozliczenie sprzedaży środka trwałego na złom nie jest zbyt kłopotliwym obowiązkiem ewidencyjnym, jednakże wymaga wiedzy na temat zastosowania prawidłowych oznaczeń faktury VAT i wpisania kodów GTU.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie