Sprzedawcami najczęściej są firmy – kupują towar w celu dalszej odsprzedaży. Zdarza się jednak, że osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej sprzeda należącą do niej rzecz. Może być to rzecz nowa lub używana. Sprzedaż towaru przez osobę nie prowadzącą firmy nie będzie podlegała opodatkowaniu pod warunkiem, że dokonywana jest po 6 miesiącach od końca miesiąca nabycia tej rzeczy. Przy sprzedaży prywatnie rzeczy nowej należy rozważyć, czy transakcja nie zostanie uznana za prowadzenie działalności gospodarczej. Można sprzedawać prywatnie, ale wielokrotność i powtarzalność takich czynności może zostać uznana za prowadzenie firmy bez rejestracji. Na sprzedającym ciąży obowiązek wykazania, że sprzedaż odbywa się prywatnie.
Sprzedaż przed 6 miesiącami
Zwolniona z podatku dochodowego jest sprzedaż po upływie 6 miesięcy (liczone od końca miesiąca nabycia towaru). Sprzedaż przed tą datą należy wykazać w deklaracji rocznej – nawet jeśli nic nie zarobimy na transakcji. Prywatne zbycie rzeczy powoduje konieczność złożenia deklaracji PIT-36. Przychód i koszty rozlicza się w kolumnie „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaSprzedaż po 6 miesiącach
Sprzedaż prywatna po 6 miesiącach (liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji podatnik nie musi z tego tytułu składać deklaracji podatkowej oraz wykazywać podatku do zapłaty – nawet jeśli faktycznie osiągnąłby jakąś korzyść majątkową. Oczywiście w przypadku przedsiębiorców sprzedaż w ramach firmy po 6 miesiącach od nabycia towaru lub środka trwałego jest nadal opodatkowana i należy ją rozliczyć w ramach działalności gospodarczej.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoPodatek od czynności cywilnoprawnych
Ze sprzedażą prywatną wiąże się rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten płaci kupujący (a nie sprzedawca), jednak jeżeli wartość rynkowa transakcji nie przekracza 1000 zł, pozostaje on z tego podatku zwolniony. Nie ma możliwości umownego przeniesienia na sprzedawcę obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Program do faktur – Darmowe konto
Dzień dobry, jakie przepisy regulują transakcje kupna-sprzedaży między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej? Przykładowo Allegro, kupuję prywatnie od osoby prywatnej.
Umowa kupna sprzedaży zawarta jest między dwiema osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej i podlega przepisom o rękojmi z Kodeksu cywilnego.Umowy sprzedaży podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych uregulowanych ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 09.09.2000r ( tekst jednolity Dz.U z 2010r. Nr 101, poz.649 ). Zgodnie z par.9 ust.6 w/w ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 1000 zł. Jeżeli kwota wynikająca z tej umowy przekracza tę kwotę, jesteśmy obowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczyć i zapłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
A czy jest jakiś górny próg zysku, który mogę osiągnąć sprzedając używane przedmioty po upływie 6 miesięcy. Pytam z uwagi iż od pewnego czasu zastanawiam się nad obrotem numizmatami, które kupowałbym, trzymał 6 miesięcy i dopiero sprzedawał. Czy obracając w ten sposób będzie to nadal legalne niezależnie od obrotu czy zysku jaki w ten sposób osiągnę?