Przedsiębiorca może prowadzić działalność w swoim imieniu i jednocześnie być wspólnikiem w jednej lub nawet kilku spółkach cywilnych. Przepisy dopuszczają transakcje handlowe między takimi podmiotami. Czy możliwa jest zatem sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika? Zobacz, na co uważać, gdy kupujesz towar do swojej firmy od własnej spółki cywilnej!
- 1. Sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika
- 2. Transakcja spółka cywilna – wspólnik a podatek dochodowy
- 3. Transakcja spółka cywilna – wspólnik a VAT
Faktura wystawiona na wspólnika spółki – omówione zagadnienia:
Sprzedaż towaru ze spółki dla wspólnika
Zgodnie z przepisami wspólnik spółki cywilnej może równolegle prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Wątpliwości pojawiają się w sytuacji, kiedy taki wspólnik zechciałby odkupić dla celów swojej działalności gospodarczej towar handlowy od prowadzonej przez siebie spółki. Co do zasady, organy skarbowe dotychczas nie poddawały w wątpliwość tego typu transakcji jako możliwych do zrealizowania. Nieco inną opinię prezentują w ostatnim czasie sądy – zgodnie z linią orzeczniczą, umowy zawierane pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem jako właścicielem działalności są niezgodne z prawem cywilnym. Wyroki odnoszą się wprawdzie do umów o większym znaczeniu, niż jednorazowe nabycie towaru, warto jednak wziąć je pod uwagę podczas rozpatrywania tej opcji.
Transakcja spółka cywilna – wspólnik a podatek dochodowy
Jeśli przyjąć, że sprzedaż towaru przez spółkę cywilną dla wspólnika – przedsiębiorcy jest zgodna z prawem cywilnym, taką transakcję należałoby udokumentować fakturą sprzedaży, wystawianą przez spółkę na rzecz firmy wspólnika.
Co do zasady, na gruncie podatku dochodowego tego typu transakcja nie powinna odbiegać od standardowej sprzedaży towarów. Dla spółki będzie to przychód, natomiast dla wspólnika – koszt uzyskania przychodu. Przepisy Ustawy o PIT nie wyłączają takiej transakcji handlowej spod opodatkowania.
Uwaga!
Przy sprzedaży pomiędzy podmiotami powiązanymi – w tym wypadku osobą wspólnika-przedsiębiorcy – niezwykle istotne jest właściwe ustalenie ceny sprzedaży. Powinna ona być jak najbardziej zbliżona do rynkowej ceny towaru. Zbyt wysoka lub zbyt niska cena może stać się przyczyną wezwania do wyjaśnienia lub kontroli, jeśli organ skarbowy uzna, że była to próba agresywnej optymalizacji podatkowej.
▲ wróć na początekTransakcja spółka cywilna – wspólnik a VAT
Przepisy Ustawy o VAT również nie wyłączają możliwości sprzedaży towaru handlowego przez spółkę cywilną na rzecz jej wspólnika-przedsiębiorcy. Zatem generalnie transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT. Strony będą zobowiązane do naliczenia VAT (spółka jako sprzedawca) oraz uprawnione do odliczenia VAT (wspólnik jako nabywca) – zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami.
Uwaga!
Wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT również powinna być wyceniona jak rynkowa. Organ skarbowy może uznać, że wartość jest nieadekwatna, a związek między podmiotami miał wpływ na ustalenie ceny. Wtedy samodzielnie określi wartość transakcji jako podstawy opodatkowania VAT.