Świadczysz usługi poza terytorium UE na rzecz konsumentów? Sprawdź jakie zasady opodatkowania będą obowiązywały od 2021 roku dla usług świadczonych na rzecz konsumentów w Wielkiej Brytanii.
Relacje w transakcjach handlowych, i nie tylko, pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią od 2021 roku ulegną znacznej modyfikacji w wielu obszarach. Wszyscy, zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powinni poznać nowe zasady współpracy. Pomocne mogą okazać się publikacje poświęcone tej tematyce. W dzisiejszej będziemy szukali odpowiedzi jak będzie rozliczana sprzedaż usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?
Właściwe określenie miejsca świadczenia usługi pozwoli na prawidłowe określenie obowiązku podatkowego w VAT. Miejsce świadczenia usług zależy w szczególności od następujących czynników:
W przypadku większości usług świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami z kraju poza terytorium Unii Europejskiej podlegają one opodatkowaniu w kraju usługodawcy, a więc w Polsce. Są jednak wyjątki, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT (art. 28l) i obejmują usługi:
Podobnie sytuacja ma się z miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28k ustawy o VAT). Również w tym przypadku będzie to terytorium kraju trzeciego.
Do tej pory opodatkowanie usług świadczonych na rzecz konsumenta w Zjednoczonym Królestwie było opodatkowane na zasadach, jakie obowiązują dla wszystkich krajów UE. Takie usługi były opodatkowane w kraju usługodawcy za wyjątkiem usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, do których z kolei można stosować procedurę MOSS.
Od 2021 roku kiedy Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj trzeci rozliczanie usług na rzecz konsumenta (sprzedaż B2C) w zależności od charakteru świadczonych usług będzie często wymagała rejestracji do podatku VAT na terenie GB i dokonywania tam rozliczeń podatkowych w zakresie podatku VAT. Będą to usługi wymienione m.in. w art. 28k i 28l ustawy o podatku VAT. Może to być uciążliwe, kłopotliwe i kosztowne dla polskiej firmy. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy to przychody należy wykazać w PKPiR lub Ewidencji sprzedaży i opodatkować na takich samych zasadach jak inne przychody w działalności gospodarczej.
Wiele usług świadczonych jest środkami komunikacji elektronicznej, a więc na odległość. Prowadzenie takiej działalności w dzisiejszych czasach nie wymaga specjalistycznych sprzętów i programów, wystarczy komputer, internet i ewentualnie odpowiednie oprogramowanie. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na tego typu działalność muszą znać zasady opodatkowania usług. W ustawie o VAT zostały one uregulowane w Rozdziale 3 w art. 28a do 28o. Konstrukcja przepisów zawiera sporo wyjątków, szczególnie jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Dlatego przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz konsumentów powinni zapoznać się w większej szczegółowości z tymi przepisami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.