Za pomocą umowy sprzedaży z zastrzeżeniem własności można zabezpieczyć interesy sprzedawcy, zwłaszcza gdy sprzedaje on towar na raty.
Sprzedaż z zastrzeżeniem własności przedmiotu sprzedaży niewątpliwie chroni osobę sprzedającego. Sprzedawca pozostaje pełnoprawnym właścicielem rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży dopóki nabywca nie uiści pełnej ceny wynikającej z przedmiotu umowy. Z zastrzeżeniem własności często można się spotkać przy sprzedaży przedmiotu na raty.
Więcej informacji na temat sprzedaży z zastrzeżeniem własności oraz wzór takiej umowy znajdziesz w poniższym artykule.
Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym [por. art. 589 Kodeksu cywilnego].
Z powyższej regulacji wynika, ze jeśli sprzedający zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Cel takiego zastrzeżenia odnosi się do zabezpieczenia wierzytelności sprzedawcy o zapłatę ceny sprzedaży, czyli dopiero zapłata ceny powoduje przeniesienie własności rzeczy. Tym samym jeśli kupujący popadnie w zwłokę w zapłacie ceny, to uniemożliwia on sobie skutecznie przejście w posiadanie rzeczy będącej przedmiotem umowy sprzedaży, a sprzedający będzie mógł dochodzić go przymusowo lub odstąpić od umowy.
Co istotne, wskazać należy, że zastrzeżenie prawa własności co do:
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej nie powoduje zwolnienia zarówno sprzedającego jak i nabywcy z obowiązków wynikających z umowy sprzedaży, co oznacza, że na obu stronach ciążą obowiązki wynikające z tytułu umowy sprzedaży.
Do obowiązków sprzedawcy należy:
Do obowiązków kupującego należy:
Jednakże warto podkreślić, że nawet jak sprzedający zastrzeże w umowie prawo własności, to do momentu przejścia tejże własności na kupującego, nie może wykonywać uprawnień wynikających z prawa własności w sposób, który może naruszyć uprawnienie kupującego, chodzi przykładowo o rozporządzanie rzeczą będącą przedmiotem sprzedaży.
Warto również odnieść się do orzecznictwa sądowego, przykładowo do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2003 r., sygn. akt IV CKN 468/01, w którym wyjaśniono charakter sprzedaży z zastrzeżeniem własności, tj.:
Jeżeli rzecz zostaje kupującemu wydana, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem. Jest ono skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli pismo ma datę pewną [por. art. 590§ 1 Kodeksu cywilnego].
Tym samym zastrzeżenie prawa własności musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności oraz posiadać datę pewną.
W przedmiocie daty pewnej należy odnieść się do przepisu art. 81 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:
Rodzaje daty pewnej:
W zakresie daty pewnej należy zapamiętać, iż
Jeśli dojdzie do zastrzeżenia prawa własności, to sprzedawca odbierając rzecz może żądać odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy, co oznacza, że strony umowy sprzedaży mogą w umowie określić zasady i zakres wynagrodzenia dla sprzedawcy albo ograniczyć lub wyłączyć uprawnienia sprzedawcy z tego tytułu.
Skoro zastrzeżenie prawa własności w umowie oznacza, że do momentu zapłaty ceny właścicielem rzeczy jest sprzedający, to kupujący w tymże okresie jest posiadaczem rzeczy cudzej i w przypadku zwrotu tej rzeczy zobowiązany jest do oddania jej w takim stanie w jakim ta rzecz została mu wydana.
Sprzedawca może żądać od kupującego wypłaty wynagrodzenia:
Darmowy wzór umowy zastrzegającej prawo własności możesz pobrać tutaj.
Umowa sprzedaży zastrzegającej własność przedmiotu sprzedaży niewątpliwie pełni funkcję ochronną dla sprzedającego, albowiem w przypadku gdy kupujący nie uiści pełnej ceny w ustalonym przez strony umowy terminie, to sprzedawca pozostaje właścicielem rzeczy sprzedanej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.