|
|
3 minut czytania

Środki trwałe w budowie a wartość początkową składnika majątku

Środki trwałe w budowie, to składniki majątku, które wymagają nakładu niezbędnych prac, przed wprowadzeniem ich do firmy. Suma wydatków związanych z przygotowaniem ich do użytkowania będzie stanowiła wartość początkową. Sprawdź, jakie koszty wpłyną na wysokość amortyzacji!

środki trwałe w budowie

Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową zakupionych środków trwałych uznaje się ich cenę nabycia. Na cenę tę składają się natomiast wszystkie wydatki związane z danym składnikiem majątku, poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania. Środki trwałe w budowie, to składniki majątku, które wymagają nakładu niezbędnych prac, przed wprowadzeniem ich do firmy. Suma wydatków związanych z przygotowaniem ich do użytkowania będzie stanowiła wartość początkową. Sprawdź, jakie koszty wpłyną na wysokość amortyzacji!

Co powiększy wartość początkową składnika majątku?

Środek trwały w budowie to składnik majątku w trakcie przygotowania do użytkowania i jednocześnie kompletowania jego wartości początkowej. Zgodnie z ustawą o PIT, do ceny nabycia środka trwałego, która będzie stanowiła jego wartość początkową należy zaliczyć:

  • kwotę należną zbywcy,
  • materiały, części niezbędne do zbudowania środka trwałego,
  • wydatki na ekspertyzy i opinie,
  • koszty transportu, załadunku i wyładunku,
  • koszt ubezpieczenia w drodze,
  • koszt montażu,
  • opłaty notarialne, skarbowe i inne,
  • kwota VAT, która zgodnie z ustawą o VAT nie może zostać odliczona (np. w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia),
  • wydatki na zakup specjalistycznego oprogramowania,
  • podatek akcyzowy, cło oraz inne opłaty pobierane przy zakupie środka trwałego,
  • odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego, zapłacone do dnia przyjęcia go do użytkowania,
  • prowizje od tego kredytu,
  • zrealizowane różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania,
  • media zużyte do wytworzenia nowego środka trwałego lub dostosowania zakupionego składnika majątku do używania,
  • wynagrodzenia pracowników uczestniczących w pracach związanych z danym środkiem trwałym w budowie.

Środki trwałe w budowie – jak to wygląda w praktyce?

W trakcie „budowy” środka trwałego najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie osobnego zestawienia, w którym pojawią się wszystkie koszty wpływające na wartość początkową przyszłego środka trwałego – jak w przykładzie poniżej.

Przykład 1

Firma XYZ będąca czynnym podatnikiem VAT zakupiła nową maszynę na produkcję (faktura na 100 000 zł netto. W tabeli poniżej wpisane zostały wszystkie wydatki związane z uruchomieniem maszyny (stanowiące środek trwały w budowie).

LP.
Dostawca
Nr faktury
Data faktury
Kwota netto
Opis
1
Stalex
1/1/2018
15.01.2018
100 000 zł
Zakup maszyny
2
TransPol
12/sty/18
30.01.2018
10 000 zł
Tranport maszyny
3
ABC
10/1/POL
01.02.2018
5 000 zł
Montaż maszyny
4
PROCES
9882012
15.02.2018
10 000 zł
Szkolenie z obsługi maszyny
RAZEM
125 000 zł
 

28 lutego maszyna została przyjęta do użytkowania, na podstawie dokumentu OT, w wartości początkowej 125 000 zł (wzór dowodu przyjęcia środka trwałego znajdziesz tutaj).

▲ wróć na początek

Amortyzacja jednorazowa według nowych zasad – kiedy się opłaca?

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie