|
|
2 minut czytania

Stawka VAT – jak ją ustalić?

VAT, czyli podatek od towarów i usług, naliczany jest procentowo od wartości towaru lub usługi. W praktyce gospodarczej naliczamy go w różnej wysokości –stawce. Jak samodzielnie ustalić, która stawka VAT będzie właściwa?

stawki VAT

VAT, czyli podatek od towarów i usług, naliczany jest procentowo od wartości towaru lub usługi. W praktyce gospodarczej naliczamy go w różnej wysokości – stawce. Jak samodzielnie ustalić, która stawka VAT będzie właściwa?

VAT – stawka podstawowa

Podstawowa stawka VAT w Polsce to 23%. Oznacza to, że w większości przypadków do towarów i usług jesteśmy zobowiązani (jako podatnicy VAT czynni) doliczyć 23% wartości.

23% to najwyższy VAT, jaki możemy naliczyć. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy stawka VAT może zostać obniżona

.

VAT – stawki obniżone

Polskie przepisy przewidują cztery stawki obniżone – VAT 8%, 5%, 3% lub 0%. Takie wartości stosuje się jedynie do określonych towarów i usług, opisanych przez:

  • załączniki do ustawy o VAT
  • Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, z 23 grudnia 2013 r.

I tak, poszczególne stawki znajdziemy w:

  • 8% – załączniku nr 3 do ustawy i rozdziale 2 rozporządzenia
  • 5% – załączniku nr 10 do ustawy i rozdziale 3 rozporządzenia
  • 3% – załączniku nr 6 do ustawy
  • 0% – załączniku nr 8 do ustawy i rozdziale 4 rozporządzenia.

Uwaga! W obrocie gospodarczym zdarza się, że transakcja nie jest opodatkowana żadną ze stawek. Może tak być w dwóch przypadkach – obrót jest zwolniony z opodatkowania na podstawie przepisów o VAT (oznaczenie: ZW) bądź nie podlega opodatkowaniu.

Stawki VAT a PKWIU

Przeglądając załączniki do ustawy o VAT łatwo zauważyć, że towary i usługi pogrupowane są według symboli PKWIU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jest to pierwszy krok do ustalenia stawki – w klasyfikacji zaznaczono, które towary i usługi podlegają opodatkowaniu według innej stawki niż podstawowa.

Zatem, zamiast przeszukiwać poszczególne załączniki, należałoby rozpocząć od odnalezienia przedmiotu swojej działalności w klasyfikacji PKWIU.

Ustalenie stawki VAT – pomoc

Jeśli mimo uważnego prześledzenia załączników i rozporządzenia nie jesteśmy w stanie samodzielnie ustalić właściwej stawki VAT, można zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Ustalaniem właściwego symbolu PKWIU, a co za tym idzie, stawki VAT, zajmuje się Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Po złożeniu wniosku interpretację można uzyskać po miesiącu, a w sprawach bardziej skomplikowanych – do dwóch miesięcy.

Chciałbyś zostać podatnikiem VAT? Spróbuj – z naszą instrukcją to proste!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie