Stawki VAT na książki i audiobooki w 2011r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
no i jak vat wszystkie kasy sa juz na 23 %? da sie robic zakupy -bo z domu jeszcze nie wychodzilem
W części dotyczącej audiobooków zastosowano chyba jakiś skrót myślowy.
Audiobook to “książka do słuchania” czyli najprawdopodobniej plik z rozszerzeniem .mp3 ewentualnie .wav . Plik z rozszerzeniem .pdf to książka do czytania na ekranie komputera albo do wydrukowania – czyli tzw. ebook.
Ale dzięki za namiar na załącznik. Idę wsadzić nos w ustawę. Może zamiast ebooków zacznę sprzedawać audiobooki… 🙂
Nigdzie nie ma stawki vat na książki używane-antykwariat internetowy. PKD 47.00.92
TO JEST FAŁSZYWA INFORMACJA. BRAK ZASTRZEŻEŃ Z PARAGRAFU 38, ŻE TO DOTYCZY TOWARÓW-KSIĄŻEK PRZESŁANYCH, UJĘTYCH W SPISIE (DO)NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2010 ROKU.
DO BOŻENY DALASIŃSKIEJ
W VACIE NIE ROZPATRUJE SIĘ PO PKD, TYLKO PKWiU.
Ministesrtwo Finansów zamieściło na swojej stronei internetowej wyjaśnienie na ten temat:
Przepisy § 36 i 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) umożliwiają stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych książek.
Warunkiem zastosowania stawki 0 % jest posiadanie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały:
ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.
lub
przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.
Pierwszy z wymienionych warunków ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że preferencja ta może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.
Drugi z warunków, ten powiązany z okolicznością wydania książek do dystrybucji, ma charakter przedmiotowy.
Spełnienie tego warunku oznacza, że o ile książki (tzn. konkretne egzemplarze nakładu) zostały wprowadzone do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 % (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.), to do dnia 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0 % (jeśli dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).
UWAGA
W kwestii audiobook’ów – autorowi/autorce chodziło wedle wszelkiego prawdopodobieństwa o to, co pod tym linkiem jest szerzej opisane (link zresztą dotyczy także szerzej ebook’ów oraz książek drukowanych):
http://www.eksiazki.org/ludzie-listy-pisza-czyli-odpowiedz-ministerstwa-w-sprawie-podatku-vat-na-ebooki/
zatem w skrócie: niestety nie ma różnicy pomiędzy ebook’ami i audiobook’ami kupowanymi online – stawka VAT pozostaje standardowa, a mianowicie aż 23%.
Niemniej jest to stan rzeczy nie bardzo wiadomo na jaki dzień. Być może zatem obecnie, tj. w styczniu 2013 roku, coś się w tej sprawie już zmieniło…
Jeśli komuś coś na ten temat wiadomo, bardzo proszę o komentarz.