Jesteś przedsiębiorcą i chcesz rozpocząć studia stacjonarne bądź studia podyplomowe albo zatrudniasz pracowników i chcesz im opłacić taką edukację ?
Pamiętaj zatem, że wydatek na kształcenie pracodawcy bądź pracownika powinien uwzględniać specyfikę działalności prowadzonej przez tegoż pracodawcę oraz możliwość efektywnego wykorzystania zdobytej wiedzy w kontekście działalności gospodarczej.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższy przepis art. 22 ust. 1 ustawy o PIT uzależnia rozpoznanie wydatku jako kosztu uzyskania przychodów od spełnienia następujących przesłanek:
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 11 maja 2011 r., I SA/Łd 358/11, należy wskazać, że uwzględniając wykładnię językową i systemową art. 22 ust. 1 ustawy o PIT za koszt poniesiony należy uznać:
Warto również zauważyć, iż koszt podatkowy musi być poniesiony i to w określonym celu. Jak wskazano w orzecznictwie:
Tym samym kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku wydatków z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Zatem, aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów musi spełniać kumulatywnie następujące warunki:
Opłata za studia podyplomowe przedsiębiorcy może zatem zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem zaistnienia związku między kierunkiem studiów podyplomowych a prowadzoną działalnością gospodarczą. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania związku poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Dlatego też należy zapamiętać, że wydatki na studia podyplomowe uznawane za wydatki o charakterze osobistym, które nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT3.4011.63.2022.2.JG, w której wskazano, że:
Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 7 października 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL2-2.4011.674.2022.1.WS, w której wyjaśniono, że:
Definicja pojęcia podnoszenia kwalifikacji zawodowych została uregulowana w przepisie art. 103(1) § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności, o których mowa w analizowanym przepisie, oznacza wszelkie formy pozyskiwania przez pracownika wiedzy (aspekt teoretyczny) oraz umiejętności (aspekt praktyczny) na dotychczasowym stanowisku i stanowiskiem, które można zająć w przyszłości u tego pracodawcy (w drodze np. awansu). Pracodawca ma prawo określić w przepisach wewnątrzzakładowych oczekiwane od pracowników kwalifikacje zawodowe przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, o ile kwalifikacji tych nie określają przepisy szczególne (np. rozporządzenia).
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może odbyć się:
Powyższe odnosi się do decyzji pracodawcy, która uzewnętrznia się zazwyczaj w umowie szkoleniowej regulującej wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika.
Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Analogicznie jak na gruncie ustawy o CIT mamy do czynienia kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu tych wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Tym samym, w ślad za stanowiskiem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 296/09:
Z kolei w doktrynie w zakresie dokonania wydatku wskazuje się, że można określić następujące warunki uznawania wydatków za koszt podatkowy:
W konsekwencji, w przypadku gdy wydatek poniesiony na kształcenie/dokształcenie pracownika jest racjonalny i uzasadniony z punktu widzenia korzyści, które mógłby osiągnąć z tego tytułu pracodawca, to taki wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 26 listopada 2015 r. Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPB-1-2/4510-606/15/AnK, w której wskazano, iż:
Jeżeli zatem wydatek poniesiony na kształcenie pracownika jest racjonalny i uzasadniony z punktu widzenia przewidywanych korzyści, jakie może osiągnąć z tego tytułu pracodawca, wydatek taki może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Pamiętać należy, że aby wydatek stanowił koszt podatkowy, to musi zostać należycie udokumentowany. W konsekwencji przedsiębiorca powinien posiadać fakturę VAT wystawioną na dane swojego przedsiębiorstwa potwierdzającą poniesienie opłaty za studia podyplomowe.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!