Przełom dla osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne. Od 2024 roku mogą dorabiać.
Świadczenie pielęgnacyjne jest materialnym wsparciem dla osób opiekujących się osobą z niepełnosprawnością do 18. roku życia. Zastanawiasz się, czy takie świadczenie można pobierać, prowadząc jednocześnie działalność nierejestrowaną?
Jeśli tak, to przeczytaj niniejszy artykuł.
Kwestię świadczeń rodzinnych reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Istotą świadczenia pielęgnacyjnego jest pomoc osobom rezygnującym z zatrudnienia z uwagi na konieczność objęcia opieką niepełnosprawnego członka rodziny oraz przyznawane jest w celu zrekompensowania osobom zdolnym do pracy kosztów związanych z decyzją o rezygnacji z zatrudnienia, z uwagi na utracone przez nie dochody.
Jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie, celem świadczenia pielęgnacyjnego, które stanowi rodzaj ekwiwalentu pieniężnego, jest udzielenie wsparcia osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a które rezygnują z aktywności zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny [tak NSA w wyroku z dnia 22 lutego 2013 r., sygn. akt I OSK 3051/12].
Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 ustawy o świadczenia rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
WAŻNE – zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego [por. art. 17 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych].
Z kolei świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
WAŻNE – świadczenie pielęgnacyjne od dnia 1 stycznia 2024 roku wynosi 2 988,00 zł miesięcznie.
Pamiętaj, że świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla waloryzacji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwotę świadczenia pielęgnacyjnego przysługującą za niepełny miesiąc:
Działalność nierejestrowana charakteryzuje się tym, że:
WAŻNE – wszystkich informacji czym dokładnie jest działalność nierejestrowana dowiesz się tutaj.
Od dnia 1 stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana brzmienia przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Do tej pory w zakresie ustalenia czy osoba prowadząca działalność nierejestrowaną albo zamierzająca taką działalność podjąć może korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, należało odnieść się do regulacje ustawy o świadczeniach rodzinnych, a przede wszystkim art. 17 ust. 1, które w brzmieniu dotychczasowym stanowiło, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie, gdy uprawnione podmioty nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Tym samym do dnia 31 grudnia 2023 roku nie można było korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego i prowadzić jednocześnie działalności nierejestrowanej, albowiem kwalifikowała się ona do „innej pracy zarobkowej” z uwagi na osiągane z tego tytułu przychody. Natomiast przepisy po nowelizacji zawierają wyłącznie katalog osób uprawnionych do korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że w 2024 roku nie istnieją przeszkody do prowadzenia działalności nierejestrowanej i pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Świadczenie pielęgnacyjne, to niewątpliwie ważna forma wsparcia pieniężnego dla osób sprawujących opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Dlatego też nowelizacja przepisów o świadczeniach rodzinnych i nowe brzmienie przepisu art. 17 ust. 1 wpłynęły korzystnie na osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, ponieważ dzięki tej zmianie mogą pobierać przedmiotowe świadczenie pieniężne, czyli dorabiać w ramach nierejestrowanej działalności.
Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest świadczenie wspierające, czyli nowe świadczenie, które obowiązuje od dnia 1 stycznia 2024 roku, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dzień dobry, czy będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym na starych warunkach, chcąc założyć działaność nierejestrowaną muszę przejść na nowe warunki. Czy na nowych zasadach również są opłacane składki emerytalno-rentowe ? Czy zakładając działaność nierejestrowaną będąc na nowych zasadach nie tracę tych składek? Gmina nadal jest płatnikiem składek? Jak się to ma do działalności nierejestrowanej ?