Polscy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na terenie innych państw członkowskich UE powinni pamiętać, że w odniesieniu do tego typu świadczeń ustawodawca przewidział szczególny sposób określania miejsca opodatkowania VAT. Usługi takie należy bowiem opodatkować w kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość. Czy sprzedaż taką należy zatem wykazać w deklaracji VAT?
Usługi budowalne za granicą – omówione zagadnienia:
Określając miejsce opodatkowania usług budowlanych wykonywanych za granicą należy odnieść się do art. 28e ustawy o VAT:
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaMiejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, (…) usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.
Co ważne, zasada ta obowiązuje w przypadku usług budowlanych świadczonych zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W takim wypadku polski podatnik powinien prześledzić przepisy obowiązujące w kraju położenia nieruchomości. Jeżeli bowiem nie wynika z nich obowiązek rejestracji do VAT w tym państwie, wówczas należy wystawić fakturę zgodnie z art. 106b ustawy (nie podlega opodatkowaniu w Polsce). Jeżeli natomiast pojawia się w nich konieczność takiej rejestracji, wówczas należy wystawić fakturę stosując stawkę VAT właściwą w tym kraju.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoMimo że usługi budowlane na nieruchomościach położonych za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnik może mieć obowiązek wykazania ich w deklaracji VAT-7(16)/VAT-7K(11) (jeżeli w związku z tym świadczeniem poniósł w Polsce wydatki, od których zamierza odliczyć VAT). Podstawę opodatkowania takiej transakcji (kwotę z wystawionej faktury) należy wykazać w pozycji 11 deklaracji jako „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Co ważne, usług budowlanych nie wykazuje się w poz. 12 deklaracji – jest ona bowiem zarezerwowana wyłącznie dla usług, których miejsce opodatkowania określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.
Program do faktur – Darmowe kontoUsług budowlanych na nieruchomościach położonych za granicą nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. Co więcej, świadczenie tego typu usług nie powoduje obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Jak wygląda kwestia opodatkowania w przypadku usług budowlanych świadczonych za granicą?
Czy należy wykazywać VAT-UE w przypadku usług budowlanych świadczonych za granicą?
Witam ,
Na jakiej podstawie prawnej pracownik budowlany pracujących za granicą , nie musi posiadać złożonego VAT-R i tym samym NIPU -EU? Który dokument mogę przedstawić dla pracodawcy Belgijskiego ? Problem polega na tym , iż Belgijski pracodawca sprawdza w bazie VIES pracowników i nie wpuszcza ich na budowę jeżeli jest nieaktywny bądź nieważny.