Zastanawiasz się, czy masz obowiązek umieszczania symbolu PKWiU czy CN na fakturze? Szukaj odpowiedzi w tym artykule.
Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej mają niezliczoną ilość obowiązków, o których muszą pamiętać. Podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż jest faktura. Rodzi się pytanie, czy powinna ona zawierać również oznaczenia symbolami PKWiU dla usług i CN dla towarów. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy zamieszczanie na fakturach takich symboli jest konieczne.
Od 1 lipca 2020 roku zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek podatku VAT. Obecnie stosuje się kody:
Celem wprowadzenia klasyfikacji jest ustalenie:
W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawarte są szczegółowe informacje o strukturach PKWiU, tworzonych grupowaniach, budowie schematów klasyfikacji, powiązaniu grupowań PKWiU 2015 z innymi klasyfikacjami i nomenklaturami, również w handlu zagranicznym.
Często przedsiębiorcy zastanawiają się, szczególnie jeśli stosują obniżone stawki VAT lub korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, czy powinni umieszczać na fakturach kody PKWiU lub CN. Od 2013 roku przedsiębiorca nie ma już obowiązku umieszczania kodów PKWiU czy CN na fakturze, żaden przepis nie wprowadza takich regulacji. Jeżeli chodzi o elementy, jakie powinna zawierać faktura, to zostało to zapisane w art. 106e ustawy o VAT, nie ma tam wzmianki o podawaniu kodów PKWiU czy CN na fakturze.
Przedsiębiorcy w celu ustalenia prawidłowego kodu PKWiU 2015 lub CN mogą korzystać z wyszukiwarki, którą oferuje na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny (GUS). Nie obowiązują już kody PKWiU 2008, więc warto skorzystać z kluczy powiązań PKWiU 2008 z PKWiU 2015. Na tej stronie można skorzystać z powiązań kodów PKWiU 2015 z kodami CN, co jest również bardzo pomocne.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
W jakim celu stosuje się kody PKWiU i CN?
czy zamieszczanie PKWIU na fakturze jest konieczne?