Jesteś osobą niepełnosprawną i utraciłeś zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie? Jeśli tak, to przeczytaj niniejszy artykuł, z którego dowiesz się jak skorzystać ze szkoleń inicjowanych przez urząd pracy.
Zapoznaj się z materiałem wideo dotyczącym Dofinansowania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami:
Szkolenie osób niepełnosprawnych odbywa się w formach pozaszkolnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji.
Ze szkolenia organizowanego przez urząd pracy mogą skorzystać:
Tym samym, aby móc skorzystać z takiego szkolenia należy spełnić następujące warunki, tj.:
Zatem, kierownik powiatowego urzędu pracy inicjuje i organizuje szkolenie dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, w celu zwiększenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej, a w szczególności w razie:
Powyższym szkoleniem mogą być objęte również osoby niepełnosprawne będące w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników.
Chcesz wiedzieć jakie korzyści płyną z rozwoju i szkolenia pracowników online? Jeśli tak, to kliknij tutaj.
Szkolenie osób niepełnosprawnych może odbywać się:
Do zadań specjalistycznego ośrodka należy:
Kierownik powiatowego urzędu pracy kieruje osobę niepełnosprawną na szkolenie:
Koszty szkolenia obejmują w szczególności:
WAŻNE – szkolenie trwa nie dłużej niż 36 miesięcy, a jego koszty są finansowane ze środków Funduszu. Jednakże osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła szkolenia z własnej winy, jest obowiązana do zwrotu jego kosztów, chyba że powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia.
Szkolenie osób niepełnosprawnych może być organizowane także przez pracodawcę, a na wniosek pracodawcy poniesione przez niego koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być zrefundowane ze środków Funduszu do wysokości 70% tych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.
Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych w umowie zawartej z pracodawcą. Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed datą podpisania umowy.
Placówki szkolące i specjalistyczne ośrodki oraz pracodawcy przeprowadzający szkolenia przesyłają samorządowi województwa półroczne informacje o przebiegu szkoleń. Informacje te przekazuje się, na jego wniosek, kierownikowi powiatowego urzędu pracy, który skierował osobę niepełnosprawną na szkolenie.
Osoby niepełnosprawne mogą odbywać szkolenie w formach pozaszkolnych, a celem takiego szkolenia mogą być nauka zawodu, przekwalifikowanie bądź podwyższenie kwalifikacji. Dlatego jeśli spełniasz warunki do odbycia takiego szkolenia, zgłoś się do urzędu pracy, w którym jesteś zarejestrowany i dowiedz się więcej w zakresie organizowanych szkoleń.
A jeśli chcesz wiedzieć czym jest agencja pracy tymczasowej, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.