Często bardzo ważnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy jest jej tajemnica handlowa. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia ochrona poufnych informacji przedsiębiorstwa, a w razie niedozwolonych praktyk – podjęcie odpowiednich czynności prawnych.
Z tego artykułu dowiesz się, jak zapobiegać tego rodzaju naruszeniom.
Definicję tajemnicy handlowej można znaleźć w art.11 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Są to zatem informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne (lub inne) przedsiębiorstwa, posiadające wartość gospodarczą. Są znane jedynie ograniczonej liczbie osób, które mają z nimi styczność oraz co do których przedsiębiorca podjął kroki ku utrzymaniu ich w poufności.
Innym ważnym dokumentem jest dyrektywa UE 2016/943 o ochronie niejawnego know-how i niejawnych informacjach handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Zgodnie z zawartymi tam przepisami za niedozwolone pozyskanie tajemnicy handlowej uznaje się:
Jest wiele elementów, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, a ich specyfika zależy od profilu działalności prowadzonej firmy. Mogą to być np.:
Firmy mają kilka możliwości na zabezpieczenie swoich interesów i zminimalizować ryzyko wycieku poufnych danych.
Jednakże co w sytuacji, kiedy doszło do naruszenia tajemnicy Twojej firmy? Możesz dociekać swoich praw w sądzie. W postępowaniu cywilnym zgodnie z art.18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji możesz domagać się:
W ustawie są również zawarte przepisy karne związane łamaniem przepisów w obrębie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wg art. 23:
1. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto, uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej.
3. Karze określonej w ust. 1 podlega, kto ujawnia lub wykorzystuje informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą zapoznał się, biorąc udział w rozprawie lub w innych czynnościach postępowania sądowego dotyczącego roszczeń z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa albo przez dostęp do akt takiego postępowania, jeżeli w postępowaniu tym została wyłączona jawność rozprawy.
Jako pokrzywdzona strona możesz więc pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej. Miej jednak na uwadze, iż zgodnie z art. 27, ściganie przewidzianych w ustawie przestępstw na wniosek pokrzywdzonego, a wykroczeń – na żądanie.
Ochrona tajemnic przedsiębiorstwa to kwestia, której nie należy bagatelizować. Istnieje wiele sposobów, aby przeciwdziałać nielegalnym praktykom i uchronić się przed ich konsekwencjami. Ich stosowanie jest nie tylko kluczowe w relacjach z kontrahentami, ale również warto o nich pamiętać w wewnętrznych procesach firmy. Warto uświadamiać pracowników o obowiązujących ich przepisach dotyczących zakazu konkurencji czy zachowaniu poufności. W ten sposób zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo ważnych informacji i kontrolę nad ich przepływem.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest tajemnica handlowa?
Jakie są przykłady tajemnicy handlowej?
Jak zabezpieczyć tajemnicę handlową i zapobiec jej naruszeniu?
Co robić w przypadku naruszenia tajemnicy handlowej?