W ramach ustawy nazywanej potocznie tarcza antykryzysowa przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. Część wniosków składana jest do ZUS, inne do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) i Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Pakiet rozwiązań ustawowych przyjętych w ramach tarczy ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu z powodu pandemii COVID-19.
W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może uzyskać środki finansowe na następujące formy wsparcia:
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z 4 form wsparcia finansowego a firmy zatrudniające pracowników mają możliwość skorzystania z 6 form.
Które rodzaje wsparcia zakwalifikowane są do pomocy publicznej zapisane zostało wprost w ustawie o tarczy antykryzysowej.
W ramach pomocy publicznej przyznawane jest:
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP nie stanowi pomocy publicznej.
Świadczenie postojowe wypłacane na podstawie wniosków składanych do ZUS traktowane jest jak wsparcie socjalne i również nie podlega pod pomoc publiczną.
Czy można wnioskować o różne formy wsparcia
W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ważne jest, aby został spełniony warunek nie pokrywania tych samych kosztów z różnych źródeł wsparcia, tzn. nie mogą zostać pokryte wynagrodzenia za ten sam okres np. kwiecień 2020 r. środkami z PUP i WUP.
Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca uzyskał wcześniej zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników wówczas w ramach dofinansowania do ich pensji nie będą już uwzględnione składki ZUS finansowane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Taka informacja musi bezwzględnie pojawić się we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń.
Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!