Tarcza dla pogranicza skierowana jest do przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze turystycznym na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie?
Rządowa Tarcza dla Pogranicza, to wsparcie finansowe dla niektórych firm stanowiące rekompensatę związaną z zakłóceniami w gospodarce w związku ze skutkami wprowadzonego stanu wyjątkowego oraz zakazu przebywania na terenach graniczących z Białorusią. Kto może ubiegać się o pomoc finansową?
Na stronie rządowej czytamy, że “Tarcza dla pogranicza” ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom ekonomicznym wprowadzenia w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego i czasowego zakazu przebywania na części obszarów województwa podlaskiego i lubelskiego”
Tarcza dla pogranicza to dofinansowanie dla niektórych firm stanowiące pomoc publiczną.
Wsparcie finansowe dotyczy 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim – około 3-kilometrowy pas wzdłuż granicy z Republiką Białorusi
Dokładny wykaz miejscowości (obrębów ewidencyjnych) objętych pomocą znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.
Przedmiot działalności gospodarczej może dotyczyć w szczególności następujących kodów klasyfikacji PKD:
a. 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
b. 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
c. 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
d. 93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem,
e. 55.30.Z Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
f. 79.11.A Działalność agentów turystycznych,
g. 79.12.Z Działalność organizatorów turystyki,
h. 77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
i. 56. Działalność usługowa związana z wyżywieniem.
Wnioskodawca musi być podmiotem, u którego w jakimkolwiek miesiącu okresu wyrównawczego nastąpił spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25% w stosunku do analogicznego miesiąca okresu referencyjnego. Uwzględnia się jedynie działalność prowadzoną na obszarach obrębów ewidencyjnych.
Okres wyrównawczy oznacza okres objęty stanem wyjątkowym oraz zakazem przebywania (na terenach przygranicznych z Białorusią), za który przedsiębiorca ubiega się o przyznanie wsparcie przypadający pomiędzy 2 września 2021 r. a 30 czerwca 2022 r.
Okres referencyjny oznacza okres analogiczny do okresu wyrównawczego w okresie wrzesień 2018 – czerwiec 2019.
Wymogiem uzyskania pomocy z tarczy dla pogranicza jest przede wszystkim:
Wniosek o pomoc w ramach programu “Tarcza dla pogranicza” należy złożyć do 23 czerwca 2023 roku do odpowiedniego wojewody. Wniosek można złożyć pocztą, osobiście lub za pomocą epuap. Wojewoda ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku.
Wypłaty udzielonego dofinansowania dokonuje Polski Fundusz Rozwoju w terminie 7 dni od otrzymania kopii Decyzji
Wnioski złożone po 23 czerwca 2023 będą rozpatrzone decyzją odmawiającą przyznania dotacji. Od decyzji nie przysługuje odwołanie – jest ostateczna i prawomocna.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Na czym polega tarcza dla pogranicza?
Dla kogo jest dedykowana tarcza dla pogranicza?
Tarcza dla pogranicza - do kiedy złożyć wniosek?