Zastanawiasz się, jak długo trzeba przechowywać dokumenty w działalności gospodarczej? W dzisiejszym artykule opiszemy obowiązujące zasady.
Gromadzenie całej dokumentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej w formie papierowej jest niezwykle kłopotliwe. Z upływem lat przybywa segregatorów i zaczyna brakować miejsca. Nic więc dziwnego, że każdy przedsiębiorca jest zainteresowany, jak długo musi przechowywać dokumenty w działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tym tematem.
Informacja na temat podstawowego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynika z ustawy Ordynacja podatkowa (OP).
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Termin płatności podatku będzie nieco się różnił w zależności od podatku. Dlatego ten sam rok w podatku dochodowym i podatku VAT będzie się przedawniał w innym okresie. Zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym powstaje po zakończonym roku podatkowym i jest wykazywane w składanym zeznaniu rocznym.
Zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym za 2018 roku powstało w zeznaniu rocznym złożonym w 2019 roku. W takim przypadku okres 5 lat do przedawnienia zaczyna biec dopiero od 1 stycznia 2020 roku. To oznacza, że zobowiązanie za 2018 rok w PIT ulegnie przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2024 roku.
Jeśli natomiast chodzi o rozliczenie podatku VAT, to w tym przypadku zobowiązania podatkowe z terminami płatności do końca roku przedawnią się o rok wcześniej niż w podatku dochodowym.
Zobowiązanie w podatku VAT rozliczane w okresach miesięcznych za miesiące styczeń – listopad 2018 roku przedawniły się do końca 2023 r. Jedynie miesiąc grudzień 2018 roku z terminem rozliczenia 25.01.2019 r. przedawni się z końcem 2024 roku.
Nie w każdym przypadku i nie dla każdego będzie obowiązywał taki sam termin do upływu terminu do przedawnienia. W jakich okolicznościach dochodzi do zawieszenia biegu terminu przedawnienia, mówią o tym również przepisy ustawy (OP).
Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia wydania decyzji o rozłożeniu na raty lub odroczeniu podatku, lub zaległości podatkowej do dnia ostatniej raty |
Bieg terminu przedawnienia przerywa:
|
Inne przypadki, w których dochodzi do przerwania biegu terminu przedawnienia zostały opisane w ustawie OP |
Każdy przedsiębiorca ma prawo skorzystać z rozliczenia straty podatkowej, jeśli taka powstanie w działalności gospodarczej. W tym temacie pojawiały się stanowiska, że jeśli strata będzie rozliczana w kolejnych latach podatkowych, to należy dokumentację podatkową przechowywać stosownie dłużej. Jednak zaczęły się pojawiać przychylne rozstrzygnięcia, z których wynika, że nie ma takiej potrzeby. W interpretacji z dnia 30 sierpnia 2021 r. nr 0111-KDIB1-3.4017.5.2021.1.MBD przedsiębiorca zadał pytanie, czy w zakresie ustalenia, czy obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych wygasa z momentem upływu 5 lat od końca roku, w którym została złożona deklaracja podatkowa z wykazaną stratą podatkową, bez względu na fakt rozliczenia straty w kolejnych okresach rozliczeniowych. W ocenie przedsiębiorcy, przepis dotyczący przedawnienia zobowiązań podatkowych odnosi się również do strat i dochodów zwolnionych z opodatkowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się z takim stanowiskiem. W uzasadnieniu napisał m.in., że spółka ma obowiązek przechowywać księgi podatkowe i związane z ich prowadzeniem dokumenty za lata podatkowe, w których wykazała stratę podatkową, do momentu upływu okresu przedawnienia przewidzianego dla zobowiązania podatkowego (art. 70 § 1 ustawa Ordynacja podatkowa). Oznacza to, że przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wykazana strata, oznacza to rok, w którym złożona została deklaracja podatkowa za rok poprzedzający. Nie ma znaczenia, czy strata zostanie rozliczona w następnych okresach rozliczeniowych i wpłynie na zmniejszenie dochodu wskutek odliczenia jej od dochodu. Jak zostało podkreślone w tej interpretacji, taki pogląd jest akceptowany w orzecznictwie, w tym w uchwale NSA z 6 listopada 2017 r. sygn. akt II FSP 3/17, zgodnie z którą organ podatkowy nie może określić wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok powstania straty.
Pomimo że interpretacja i rozstrzygnięcia dotyczą indywidualnych spraw, to wydaje się logiczne, że przepis o przedawnieniu mówi ogólnie o zobowiązaniu podatkowym, a nie o dochodzie, stracie czy o dochodach zwolnionych. Tym samym brak jest przesłanek do innego traktowania rozliczania straty na gruncie obowiązujących przepisów.
Okres przechowywania dokumentów związanych z rozliczeniem podatku dochodowego i podatku VAT wynosi 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstało zobowiązanie podatkowe. Oznacza to, że jest to okres, po którym zobowiązania podatkowe się przedawniają.
W ustawie o podatku VAT czytamy:
w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego |
Ważne!
Wszystkie dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorca może przechować w dowolnej formie – papierowej lub elektronicznej w dowolnym formacie, o ile na wezwanie urzędu skarbowego będzie do nich bezproblemowy dostęp |
Informacje na temat przechowywania faktur w formie elektronicznej znajdują się w podlinkowanej publikacji.
Listy płac, karty wynagrodzeń i inne dowody stanowiące podstawę wymiaru renty czy emerytury płatnik składek przechowuje przez okres 50 lat. |
Okres przechowywania dokumentacji płacowej może być skrócony do 10 lat, o ile:
|
Na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się zasady przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Przedsiębiorca występujący w roli podatnika i płatnika ma wiele obowiązków związanych z rozliczaniem składek do ZUS. Zatrudnianie i zwalnianie pracowników każdorazowo wymaga przygotowania i przesłania dokumentów zgłoszeniowych takich jak: ZUS ZZA, ZUS ZUA.
Kopie dokumentów zgłoszeniowych: ZUS ZZA, ZUS ZUA Należy przechowywać przez okres 5 lat |
---|
Kopie dokumentów rozliczeniowych: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA i ich korekty należy przechować przez:
|
Uwaga!
Kopie dokumentów mogą być przechowywanie w formie papierowej lub elektronicznej w zależności od sposobu przekazania ich do ZUS |
W dzisiejszej publikacji omówiony został temat okresu przechowywania dokumentów w prowadzonej działalności gospodarczej. Co do zasady większość dokumentów przechowuje się do upływu terminu przedawnienia, o którym jest mowa w ustawie Ordynacja podatkowa.
Takie dokumenty do czasu przedawnienia mogą być archiwizowana w formie papierowej lub w dowolnym formacie elektronicznym w porządku chronologicznym. W razie potrzeby przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić bezproblemowy dostęp do posiadanych dokumentów.
Nieco inaczej wygląda sprawa przechowywania dokumentacji pracowniczej. W tym przypadku akta pracowników zatrudnionych do 31.12.2018 r. powinny być przechowywanie przez okres 50 lat. Okres ten może zostać skrócony do 10 lat jeśli pracownik był zatrudniony w okresie od 1 stycznia 1999 do 31 grudnia 2018 r. pod warunkiem że przekaże do ZUS raport informacyjny ZUS RIA. Dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe przekazane do ZUS od 1 stycznia 2012 r. przechowuje się przez okres 5 lat od dnia przekazania do ZUS.
Stan prawny na dzień: 02.10.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dzień dobry,
Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie – Czy były pracodawca po 15 latach od ustania świadczenia pracy może bez zgody pracownika X posługiwać się jego świadectwem pracy oraz jego umową o pracę w postępowaniach sądowych które w żaden sposób nie dotyczą byłego pracownika X i o które to dokumenty Sąd nie występował.