|
|
6 minut czytania

Transakcja trójstronna – uproszczone rozliczenie a obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne stron

Zastanawiasz się co to są transakcje trójstronne i jak wyglądają obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne i uproszczone rozliczenie? W dzisiejszym artykule postaramy się w przystępnej formie omówić to zagadnienie.

transakcja trójstronna

Na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje wspólny system podatku od wartości dodanej. W wielu przypadkach przepisy ustawy o podatku VAT wynikają z obowiązku implementacji przepisów unijnych do przepisów krajowych. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się procedurą uproszczoną i obowiązkami ewidencyjno- sprawozdawczymi przy rozliczaniu transakcji trójstronnych.

Na czym polega rozliczanie transakcji trójstronnych?

Rozliczanie Wewnątrzwspólnotowych Transakcji Trójstronnych (WTT) w uproszczonej procedurze zostało opisane w rozdziale 8 ustawy o podatku VAT. Zobaczmy, jakie założenia obowiązują do rozliczania transakcji trójstronnych.

Za transakcję trójstronną uważa się transakcję, która łącznie spełnia następujące założenia:
  1. W dostawie towarów uczestniczą 3 firmy zidentyfikowane na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych krajach UE.
  2. Transakcja trójstronna dotyczy dostawy tego samego towaru.
  3. Pierwszy z kontrahentów wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności.
  4. Przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego, lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT, lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego
Procedura uproszczona w transakcjach trójstronnych polega na następujących założeniach ustawowych:
  1. Dostawa towarów jest dokonywana na rzecz ostatniego w kolejności przedsiębiorcy biorącego udział w transakcji. Poprzedza ją wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) u drugiego w kolejności przedsiębiorcy.
  2. Drugi w kolejności przedsiębiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu.
  3. Drugi w kolejności przedsiębiorca stosuje taki sam numer identyfikacyjny VAT wobec pierwszego i ostatniego uczestnika. Numer ten musi być nadany w innym kraju niż kraj, w którym zaczyna się lub kończy wysyłka towaru.
  4. Trzeci w kolejności uczestnik procedury trójstronnej posiada numer VAT nadany przez państwo zakończenia wysyłki lub transportu. Jest on również wskazany do rozliczenia podatku VAT od dostawy towarów realizowanej w ramach procedury uproszczonej. Taka transakcja jest rozliczana jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)
Ważne!
Zastosowanie procedury uproszczonej rozliczenia transakcji trójstronnej pozwala drugiemu w kolejności kontrahentowi (pośrednikowi) uniknąć obowiązku rejestracji do podatku VAT w pozostałych krajach, które są uczestnikami tej transakcji

Przykład
Załóżmy, że w transakcji trójstronnej będą brały udział trzy firmy: A, B i C. Poniżej opiszemy obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne przy stosowaniu uproszczonej procedury rozliczenia.

Rozliczenie transakcji trójstronnej przez pierwszą w kolejności firmę A
W przypadku firmy A mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT). Firma A wystawia fakturę na rzecz firmy B. Rozliczenia dokonuje się w JPK_V7 i informacji podsumowującej na takich samych zasadach, jak w przypadku każdej transakcji WDT. W JPK_V7 firmy A taka transakcja pojawi się w części zaznaczonej poniżej:

Natomiast w informacji podsumowującej transakcja pojawi się w części C “Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów” na zasadach ogólnych:

Rozliczenie transakcji trójstronnej przez drugą w kolejności firmę B
Rozliczanie transakcji trójstronnej przez drugiego w kolejności przedsiębiorcę nakłada na niego nieco więcej obowiązków niż w przypadku pierwszego przedsiębiorcy.

Drugi w kolejności uczestnik transakcji trójstronnej wystawia fakturę na rzecz firmy C, na której powinny się znaleźć następujące informacje:

  1. Adnotacja „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o VAT” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”.
  2. Informacja, że podatek VAT z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności przedsiębiorcę firmę Z – odwrotne obciążenie.
  3. Numer VAT-UE z kodem kraju, w którym został nadany, zarówno drugiego, jak i ostatniego przedsiębiorcy, odpowiednio firmy B i C.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wyrok TSUE z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie C-247/21, w którym mowa jest o rozliczaniu transakcji trójstronnych. Jest to wyrok bardzo niekorzystny dla przedsiębiorców. Mowa jest w nim o tym, że w ramach transakcji trójstronnej nabywca końcowy nie jest skutecznie wyznaczony do zapłaty podatku VAT, jeśli faktura wystawiona przez nabywcę pośredniego nie zawiera wzmianki o odwrotnym obciążeniu w VAT. Pominięcie tej wzmianki nie może zostać skorygowane w późniejszym terminie. Będzie to skutkowało obowiązkiem zapłaty podatku VAT przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji bez prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. To rozstrzygnięcie zmieniło dotychczasowe podejście TSUE, gdzie kwestie formalne miały drugoplanowe znaczenie, kluczowy był faktyczny przebieg transakcji trójstronnej.

Drugi w kolejności uczestnik transakcji będzie miał następujące obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne:

  1. Rozliczenie faktury otrzymanej od firmy A jako transakcji WNT z oznaczeniem TT_WNT w części ewidencyjnej JPK_V7.
  2. W JPK_V7 transakcja WNT zostanie wykazana tak samo, jak każda inna w tym samym miejscu:

    W informacji podsumowującej VAT-UE transakcja znajdzie się w części D, w której rozliczane są transakcje WNT, przy czym należy pamiętać o zaznaczeniu, że mamy do czynienia z transakcją trójstronną:

  3. Rozliczenie faktury wystawionej dla firmy C, jako transakcji WDT z oznaczeniem TT_D w części ewidencyjnej JPK_V7.
  4. Transakcja WDT zostanie wykazana w JPK_V7 w takiej samej pozycji, jak każda inna:

    Transakcja WDT w informacji podsumowującej VAT-UE musi być z zaznaczeniem, że jest to transakcja trójstronna:

    Rozliczenie transakcji trójstronnej przez trzecią w kolejności firmę C
    W przypadku trzeciego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej to rozlicza on jedynie fakturę otrzymaną od firmy B. Jest to dla niego transakcja WNT i tak też ją wykazuje zarówno w JPK_V7, jak i informacji podsumowującej VAT-UE. W tym przypadku rozliczenie nie będzie się niczym różniło od innych transakcji WNT. Prezentacja w JPK_V7:

    Prezentacja w informacji podsumowującej VAT-UE:

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji omówiliśmy zasady rozliczania transakcji trójstronnej, wyjaśniając na przykładzie, jak wygląda uproszczone rozliczanie i jakie obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne mają wszyscy uczestnicy transakcji.

W transakcji trójstronnej chodzi o zasady rozliczenia dostawy towaru, w której uczestniczą trzy różne firmy z trzech różnych krajów UE. Towar jest wysyłany przez pierwszego w kolejności uczestnika i trafia do ostatniego kontrahenta. Drugi w kolejności uczestnik jest pośrednikiem, który dzięki możliwości zastosowania uproszczenia nie ma obowiązku rejestracji do podatku VAT w innych krajach UE.

Każdy z uczestników musi pamiętać o prawidłowym rozliczeniu transakcji zarówno w JPK_V7, jak i informacji podsumowującej VAT-UE. Po ostatnim wyroku TSUE pośrednik powinien pamiętać o prawidłowym oznaczeniu faktury, że jest to odwrotne obciążenie, żeby ostatni w kolejności uczestnik był zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Skutki niedopełnienia tego obowiązku mogą być bardzo dotkliwe dla przedsiębiorcy. Dodatkowo pośrednik stosuje oznaczenia w JPK_V7 odpowiednio TT_WNT i TT_D, o czym nie może zapomnieć, ponieważ jest to informacja, że rozliczenie transakcji dotyczy drugiego w kolejności uczestnika w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej.

Transakcja trójstronna w procedurze uproszczonej wymaga wykonania kilku czynności sprawozdawczo-ewidencyjnych, ale dzięki temu drugi w kolejności uczestnik unika obowiązku rejestracji w innych krajach.

Stan prawny na dzień: 08.10.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie