|
|
4 minut czytania

Transakcje WDT a brak dokumentów wywozu towarów – sposób rozliczenia w JPK_V7

Dokonujesz transakcji WDT? Sprawdź, jak należy postąpić jeżeli nie posiadasz dokumentów wywozu towarów do terminu złożenia JPK_V7.

WDT a JPK_V7

Transakcje zagraniczne pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są na porządku dziennym. Większość przedsiębiorców chce i wychodzi ze swoimi towarami poza granice kraju. Jest to niewątpliwie dobry kierunek, jednak w takich przypadkach trzeba jeszcze pamiętać o nieco innych zasadach rozliczania, szczególnie na gruncie ustawy o podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy zagadnienie związane z rozliczeniem transakcji Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT) w JPK_V7 w przypadku braku dokumentów wywozowych.

Jak należy dokumentować transakcję WDT?

Transakcje WDT należy rozumieć, jako sprzedaż towarów w ramach Unii Europejskiej pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów UE. Żeby można było uznać transakcję za WDT musi być spełnionych szereg warunków:

  • Sprzedawca i nabywca muszą być czynnymi podatnikami VAT, zarejestrowanymi do VAT UE.
  • Sprzedawca musi posiadać dowody potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski, żeby mógł zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Brak dokumentów wywozu towarów przy transakcji WDT – sposób rozliczenia w JPK_V7

Dowody potwierdzające wywóz towarów powinny się znaleźć w posiadaniu przedsiębiorcy przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy. Z posiadanych dokumentów musi w sposób jednoznaczny wynikać, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to przedsiębiorca nie może rozliczyć transakcji WDT za dany okres rozliczeniowy.

Przykład 1

Pan Daniel jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym do VAT UE, VAT rozlicza w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W miesiącu czerwcu 2022 roku dokonał dostawy towarów do kontrahenta w Niemczech w ramach WDT. Do 25 lipca 2022 roku nie otrzymał dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy, a więc nie wykaże WDT za czerwiec w JPK_V7. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów dotarły do przedsiębiorcy 30 lipca 2022 r. w związku z tym wykaże transakcję WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za miesiąc czerwiec 2022 r. poprzez korektę JPK_V7.

Jeżeli dokumenty wywozowe nie znajdą się u przedsiębiorcy za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym, to wówczas transakcja WDT musi być wykazana w JPK_V7 w tym okresie ze stawką krajową. Rozliczenie będzie w takim przypadku wyglądało, tak jak zostało to opisane w przykładzie 2.

Przykład 2

Pan Adam dokonał sprzedaży w ramach transakcji WDT do kontrahenta z Czech w miesiącu maju 2022 r., podatek VAT rozlicza miesięcznie. Nie uzyskał dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do 25.06.2022 r. i niestety nie dysponował takim potwierdzeniem także do 25.08.2022 r. W takim przypadku pan Adam będzie zobowiązany wykazać w JPK_V7 za miesiąc lipiec 2022 r. dostawę ze stawką krajową, np. 23%. Jeżeli dokumenty dotrą do pana Adama 10.09.2022 r., to wówczas dokona korekty informacji podsumowującej VAT-UE, a także JPK_V7 za miesiąc maj 2022 r., w którym wykaże transakcję WDT ze stawką 0%. Trzeba będzie zrobić również korektę JPK_V7 za lipiec 2022 r., gdzie ta sprzedaż została wykazana ze stawką krajową, zmniejszy się podatek VAT należny od sprzedaży. Poniżej prezentujemy opisany sposób rozliczenia w zestawieniu tabelarycznym:

Data otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarów Okres wykazania transakcji WDT w JPK_V7 i VAT-UE
Do 25.06.2022 r Za maj 2022 r. ze stawką 0%
Do 25.07.2022 r. Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Do 25.08.2022 r. Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Po 25.08.2022 r. Za lipiec 2022 r. ze stawką krajową, np. 23%
Wpływ dokumentów 10.09.2022 r. Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Za lipiec 2022 r. korekta JPK_V7, w której będzie pomniejszony podatek VAT należny od sprzedaży
Przykład 3

Pan Andrzej rozlicza podatek VAT kwartalnie. Dokonał sprzedaży towarów do kontrahenta w Niemczech w miesiącu kwietniu 2022 r. Przy rozliczeniach kwartalnych będziemy rozpatrywali następujący scenariusz:

  • dokumenty potwierdzające dostarczenie towarów przedsiębiorca otrzymał do 25 lipca 2022 r. – wykazuje WDT ze stawką 0% w części deklaracyjnej za II kwartał 2022 r. Jeżeli przykładowo dokumenty dotrą 10.06.2022 r., to wówczas należy jeszcze skorygować część ewidencyjną JPK_V7 za miesiąc kwiecień i wykazać WDT ze stawką 0%,
  • dokumenty dotarły do 25.10.2022 r. dokonuje korekty JPK_V7 i VAT-UE za II kwartał 2022 r. i wykazuje ze stawką 0%. W takim przypadku korekta będzie obejmowała część ewidencyjną JPK_V7 za kwiecień 2022 r. i część deklaracyjną za II kwartał 2022 r.,
  • dokumenty nie dotarły do 25.10.2022 r. za III kwartał 2022 r. wykazuje ze stawką krajową, np. 23%.

Przy założeniu, że pan Andrzej znajdzie się w posiadaniu dokumentów 10.11.2022 r. powinien dokonać korekty JPK_V7 i VAT-UE za II kwartał i wykazać 0% stawkę VAT i korekty za III kwartał 2022 r., gdzie zmniejsza podatek VAT należny od sprzedaży.

Podsumowanie

Transakcja sprzedaży w ramach WDT najczęściej nie nastręczają większych problemów z ich rozliczeniem. Pamiętajmy, że stosowanie 0% stawki podatku VAT, a więc stawki obniżonej nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest posiadanie dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do kontrahenta w innym niż Polska kraju UE. Brak właściwego udokumentowania pozbawia prawa do zastosowania 0% stawki VAT. W jaki sposób należy postąpić w sytuacji otrzymania takich dokumentów z opóźnieniem zostało to szczegółowo omówione na przykładach w publikacji. Przedsiębiorca dokonujący transakcji WDT powinien odpowiedzialnie podchodzić do tych obowiązków, ponieważ w przeciwnym razie organ podatkowy opodatkuje takie dostawy stawką właściwą dla dostaw krajowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Co w przypadku braku dokumentów wywozu towarów przy transakcji WDT?

    Z posiadanych dokumentów musi w sposób jednoznaczny wynikać, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to przedsiębiorca nie może rozliczyć transakcji WDT za dany okres rozliczeniowy.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie