Chcesz rozliczyć pit bez wychodzenia z domu? W aplikacji oferowanej przez Ministerstwo Finansów możesz sprawdzić wstępnie przygotowany PIT ze źródeł przychodów innych niż działalność gospodarcza.
Już od 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-pit. Polega ona na przygotowaniu zeznania PIT-37 przez urząd skarbowy, na podstawie pitów-11 przesłanych do urzędów przez płatników. Dodatkowo jeśli już raz skorzystaliśmy z tej opcji to podczas sporządzania rozliczenia są podpowiadane dane, które zostały użyte w latach poprzednich np. dane dzieci odnośnie ulgi na dziecko. Jednak należy pamiętać, że jest to wstępnie przygotowane zeznanie i mimo wszystko należy zweryfikować wszystkie dane umieszczone w takim rozliczeniu, przykładowo czy są pełne dane np. oznaczona ulga na dzieci za wszystkie miesiące, czy są wpisane dane w zakresie 1,5% na OPP, czy został wskazany rachunek bankowy do zwrotu podatku i czy jest on aktualny.
Jak dotąd nie została dodana możliwość sporządzenia za pomocą platformy Twój e-pit rozliczenia dochodów/przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest działalność nierejestrowana wykazywana na PIT-36.
Aby przejść należy się zalogować na stronie ministerialnej https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i przejść do opcji e-Urząd Skarbowy – zaloguj się.
W następnym kroku trzeba wybrać sposób logowania.
Wybierając opcję logowania Login.gov.pl, serwis kieruje do kolejnego okna.
Jednym z najpopularniejszych sposobów jest Profil Zaufany, gdzie logowanie następuje za pomocą nazwy użytkownika i hasła lub przy pomocy bankowości elektronicznej.
Po wprowadzeniu odpowiednich danych oraz kodu weryfikacyjnego, którego otrzymujemy smsem (podczas logowania przez profil zaufany czy bankowość elektroniczną) jesteśmy zalogowani na e-Urząd Skarbowy. Menu w aplikacji e-Urząd Skarbowy można ustawić na język angielski lub ukraiński. Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie znajduje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/
Na liście opcji po lewej stronie dostępny jest Twój e-PIT.
Po kliknięciu na niego wyświetlą się szczegóły proponowanego rozliczenia.
W tym miejscu można:
Chcąc wysłać rozliczenie do US pojawi się komunikat, w którym należy potwierdzić wysyłkę bądź wrócić do edycji zeznania.
W takim przypadku – będąc zalogowanym na koncie w usłudze e-pit – nie trzeba potwierdzać wysyłki żadną kwotą przychodu. Urzędowe Poświadczenie odbioru deklaracji przez US, zgodnie z komunikatem, można znaleźć w zakładce Złożone dokumenty.
Po przejściu do zakładki Złożone dokumenty można wybrać rok, za który chcemy przeglądać wysłane rozliczenia.
Oprócz widocznego od razu statusu 200, który oznacza poprawne złożenie dokumentu, są dostępne także opcje:
Jeśli nie wykonamy żadnych ruchów tzn.:
oraz nie złożymy zeznania rocznego w żaden inny sposób (papierowo lub elektronicznie poprzez inny program) wówczas w dniu upływu terminu na złożenia rozliczenia podatkowego wstępnie przygotowany pit zostanie w tej formie uznany przez urząd jako złożony.
Fiskus wprowadza co roku nowe ułatwienia czy ulgi w zakresie sporządzania rozliczeń rocznych. Możliwość sporządzania zeznań w wersji elektronicznej jest niebywałym uproszczeniem, gdyż nie trzeba składać PITu osobiście w urzędzie skarbowym czy też fatygować się na pocztę, aby takowy wysłać dochowując odpowiedniego terminu. Wysyłka poprzez stronę MF trwa zaledwie kilka minut i złożone zeznania możemy mieć zawsze pod ręką po zalogowaniu się na e-Urząd Skarbowy. Jednakże aplikacja ministerialna nie udostępnia opcji wygenerowania PITów dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Dzięki opisom i podpowiedziom przy odpowiednich polach zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna osiągająca dochody np. tylko z umowy o pracę czy też najmu, może łatwo przyszykować zeznanie roczne za rok 2022 z uwzględnieniem wszystkich zmian podatkowych, wprowadzonych m.in. przez Polski Ład 2.0. W serwisie pitroczny.pl można rozliczyć wszystkie rodzaje dochodów oraz ulg, wskazując właściwy sposób rozliczania (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, za wyjątkiem opcji zarządu sukcesyjnego). Po wprowadzeniu danych liczbowych oraz zaznaczeniu odpowiednich ustawień zostanie przygotowana deklaracja roczna z ewentualnymi załącznikami. Wysyłka następuje przez Internet przy użyciu danych autoryzujących.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czy w Twój e-PIT rozliczę działalność gospodarczą?