W przepisie art. 238 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy zdefiniowano organizację związkową reprezentującą pracowników zrzeszającą pracowników, dla których układ jest zawierany. Co więcej przepisy prawa pracy wyróżniają układ ponadzakładowego jak i układ zakładowy. O tym czym jest układ zbiorowy przeczytasz w niniejszym artykule.
Układ zbiorowy zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objętych jego postanowieniami, chyba że strony w układzie postanowią inaczej. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że strony układu mogą nie tylko zawęzić jego zakres podmiotowy, lecz także mogą go rozszerzyć. Możliwe jest zatem objęcie postanowieniami układy osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, dotyczy to przykładowo osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, agentów, a także osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło [tak K. Rączka [w:] Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IX, red. Z. Salwa, Warszawa 2008, art. 239].
Dodatkowo układem mogą być objęci emeryci i renciści. Sformułowanie “emeryci i renciści, którzy przeszli na rentę” użyte w załączniku do zakładowej umowy zbiorowej, określającej uprawnienie do deputatu węglowego oznacza, iż deputat ten przysługuje tylko tym byłym pracownikom zakładu pracy, który zakończyli w nim pracę, przechodząc na emeryturę lub rentę [tak Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 1994 r., sygn. akt I PRN 74/94].
pracownicy zostają objęci układem zbiorowym bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy i czas jego trwania.
W przepisie art. 239 § 3 wskazano grupy pracowników, dla których nie zawiera się układów zbiorowych pracy. Tym samym należy pamiętać, że układu nie zawiera się dla:
układ zawierany jest pomiędzy pracodawcą lub organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi.
Układ zbiorowy zawiera co do zasady:
Przede wszystkim układ w swej treści określa:
Układ może określać inne sprawy, które nie zostały wymienione w przepisie art. 240 §2 Kodeksu pracy, a także nieuregulowane w przepisach prawa pracy w sposób bezwzględnie obowiązujący.
główną część układu zbiorowego pracy stanowią postanowienia normatywne określające prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców.
Dodatkowo przepis art. 240 Kodeksu pracy przewiduje również, iż
Co więcej, należy zapamiętać, że strony, określając wzajemne zobowiązania przy stosowaniu układu, mogą w szczególności ustalić:
Zgodnie z przepisem art. 242(2) Kodeksu pracy:
Rokowania mogą być prowadzone poprzez reprezentantów statutowych organów pracodawcy i związku zawodowego.
Jeśli chodzi zaś o zasady prowadzenia rokowań, to każda ze stron jest obowiązana prowadzić rokowania w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony. Oznacza to w szczególności:
Strony układu mogą określić tryb rozstrzygania kwestii spornych związanych z przedmiotem rokowań lub innych spornych zagadnień, które mogą wyłonić się w trakcie tych rokowań. W takim przypadku nie mają zastosowania przepisy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, chyba że strony postanowią o ich stosowaniu w określonym zakresie [por. art. 241(3) Kodeksu pracy].
Przede wszystkim należy zapamiętać, że układ zawiera się w formie pisemnej na czas nieokreślony lub na czas określony. Jeżeli nie określono w układzie czasu obowiązywania układu, to należy przyjąć, że został on zawarty na czas nieokreślony, jednakże strony mogą przedłużyć czas jego obowiązywania. Albowiem, zgodnie z przepisem art. 242(5) §3 Kodeksu pracy przed upływem terminu obowiązywania układu zawartego na czas określony strony mogą przedłużyć jego obowiązywanie na czas określony lub uznać układ za zawarty na czas nieokreślony. Jeśli chodzi o zakres obowiązywania, to w układzie należy ustalić zakres jego obowiązywania oraz wskazać siedziby stron układu. W przypadku, gdy strony nie określą tego zakresu, to zgodnie z art. 239 Kodeksu pracy układ zakładowy obejmuje wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawcę będącego jego stroną, a układ ponadzakładowy wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców zrzeszonych w organizacji będącej stroną układu. Zakres podmiotowy układu może też wynikać pośrednio z jego zakresu terytorialnego.
Zgodnie z przepisem art. 241(7) §1 Kodeksu pracy układ rozwiązuje się:
Co więcej oświadczenie stron o rozwiązaniu układu oraz wypowiedzenie układu następuje w formie pisemnej. Z kolei okres wypowiedzenia układu wynosi trzy miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie postanowią inaczej.
zawarcie nowego układu powoduje pozbawienie mocy prawnej dotychczas obowiązującego niezależnie od tego czy układ został zawarty przez te same, czy przez inne strony oraz czy dotyczy on pracowników tego samego zakładu, a strony mają zdolność układową.
Wyrok Sądu Najwyższego dnia 3 marca 2011 r., sygn. akt II PK 161/10
Wyrok Sądu Najwyższego dnia 3 marca 2011 r., sygn. akt II PK 107/10
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 2014 r., sygn. akt III PK 78/13
Strony uprawnione do zawarcia układu mogą zawrzeć porozumienie o stosowaniu w całości lub w części układu, którego nie są stronami. Do porozumienia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu. Z kolei organ rejestrujący porozumienie zobowiązany jest do powiadamiania stron układu o rejestracji tego porozumienia.
zmiana postanowień układu przez strony, które zawarły ten układ, nie powoduje zmian w treści porozumienia.
Porozumienie o stosowaniu układu zostało uregulowane w przepisie art. 241 (10) Kodeksu pracy i ogólne brzmienie tejże regulacji daje możliwość do stwierdzenia, że:
Układ podlega wpisowi do rejestru prowadzonego dla:
Układ zawarty zgodnie z prawem podlega rejestracji w ciągu:
Jeżeli postanowienia układu są niezgodne z prawem, to organ uprawniony do jego rejestracji może:
Układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania.
Pracodawca jest obowiązany:
Zgodnie z przepisem art. 241(13) Kodeksu pracy:
Jednakże o tym czy nowe unormowania układu zbiorowego pracy są bardziej korzystne dla pracownika niż dotychczasowe przepisy prawa pracy, powinny decydować przesłanki obiektywne. Tym samym ocenie powinny podlegać konkretne postanowienia umowy lub innego aktu stanowiącego podstawę stosunku pracy. Rozszerzenie jednych uprawnień kosztem innych nie może być traktowane jako polepszenie sytuacji pracownika [por. L. Florek, Kodeks pracy. Komentarz, 2009, s. 1250].
Układ zbiorowy stanowi wewnętrzny akt – dokument – dotyczący rozszerzenia praw pracownika w danym zakładzie pracy. Tym samym układ zbiorowy stanowi takie źródło prawa pracy, które powinno stanowić punkt wyjścia dla postanowień aktów dotyczących stosunku pracy, dlatego też celem jego jest zagwarantowanie pracownikom określonych warunków pracy. Procedury i zasady dotyczące układów zbiorowych pracy zawarte są w przepisach Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!