|
|
3 minut czytania

Ułatwienia w spłacie kredytów dzięki tarczy antykryzysowej

Prowadzisz działalność i masz zaciągnięty kredyt bankowy? Sprawdź z jakich rozwiązań skorzystać.

jak rozliczyć kredyt na firmę?

Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą dla zapewnienie płynności finansowej firmy korzysta z kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. W czasie pandemii wielu z nich może wpaść w pętlę zadłużenia co ma bezpośredni wpływ na możliwość bieżącego regulowania rat kredytowych. W ustawie tarcza antykryzysowa znajdują się również rozwiązania dedykowane tej problematyce.

Gwarancja de minimis z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) może udzielić zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. BGK jako poręczyciel odpowiada wraz z dłużnikiem za zaległości w spłacie kredytu do określonych przez przepisy wysokości. Taka możliwość istniała już wcześniej, ale w związku z pandemią zostały wprowadzone zmiany.

Gwarancja BGK w związku z tarczą antykryzysową:

  • zabezpieczenia spłaty kredytu do 80% kwoty (poprzednio było 60%),
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji (poprzednio było 0,5%),
  • wydłużony okres gwarancji do 39 miesięcy (poprzednio było 27 miesięcy).

Kto może skorzystać z pomocy?

Ułatwienia w spłacie kredytów skierowane jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakres gwarancji na nowych zasadach będzie obowiązywał do 31 grudnia 2020 r. z możliwością przedłużenia. Gwarancja obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek.

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca?

Warunki uzyskania gwarancji przez przedsiębiorcę obwarowane są licznymi wymaganiami, z którymi szczegółowo można zapoznać się na stronie www.gov.pl.

Przedsiębiorca przede wszystkim musi spełniać warunki:

  • posiadać zdolność kredytową potwierdzoną przez bank udzielający kredytu,
  • złożyć zabezpieczenie w formie weksla własnego in blanco,
  • wypełnić wniosek na formularzu określonym przez BGK.
Cała procedura udzielania gwarancji spłaty kredytu zapisana jest w warunkach BGK. Lista banków kredytujących, które udzielają gwarancji w celu ograniczenia skutków pandemii znajduje się na stronie internetowej, o której napisano powyżej. Wdrożenie zmian w bankach kredytujących zależy od ich decyzji. Na pewno będzie brana pod uwagę trudna sytuacja finansowa przedsiębiorcy, na którą wpływ ma pandemia COVID-19.

Dofinansowanie z PUP części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003