Posiadasz pojazdy samochodowe? Sprawdź, z jakiej nowej ulgi możesz skorzystać.
System elektronicznego poboru opłat za przejazd na wybranych płatnych drogach krajowych oraz odcinkach autostrad istnieje już od pewnego czasu. Od czerwca 2021 r. zaczął obowiązywać system e-TOLL zastępujący poprzedni via-TOLL, który obecnie jest stopniowo wygaszany, najpóźniej w terminie do 30 września 2021 r. Dzisiaj opiszemy zasady obowiązywania nowej ulgi dla podmiotów, które się zarejestrują w e-TOLL.
System e-TOLL jest to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Podmioty zarejestrowane w e-TOLL mogą regulować opłatę elektronicznie za przejazd po wybranych odcinkach dróg. Po zarejestrowaniu się do systemu e-TOLL użytkownik będzie miał wgląd w historię opłat i będzie zdalnie zarządzał swoim kontem.
W systemie e-TOLL muszą się zaewidencjonować właściciele pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownicy autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Przepisy nie dotyczą ciągników rolniczych. Pojazdy lekkie, do 3,5 ton, mogą również zarejestrować się do e-TOLL, ale jest to dobrowolne.
W ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została zapisana również zmiana ustawy o podatku dochodowym, która dotyczy stosowania nowej ulgi w związku z nabyciem zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego. W ramach ulgi będzie można odliczyć także inne wydatki i opłaty np. na:
W ustawie zmieniającej jest zawarta szczegółowa informacja, kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z ulgi.
Prawo do odliczenia przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzą PKPiR, a więc wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także rozliczających się ryczałtem, którzy prowadzą ewidencję przychodów.
Jeżeli przedsiębiorca nabędzie urządzenie na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy również poniesione opłaty z tego tytułu, po pomniejszeniu o podatek VAT będą podstawą do skorzystania z ulgi.
Odliczenia będzie można dokonać w składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok od wykazanego w nim dochodu, a w przypadku rozliczających się ryczałtem – przychodu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!