|
|
3 minut czytania

Ulga na bezpieczeństwo – propozycja od doradców podatkowych

Krajowa Izba Doradców Podatkowych proponuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, jaką jest ulga na bezpieczeństwo.

przewodnik dla płatnika

Dla kogo ulga na bezpieczeństwo?

Ulga na bezpieczeństwo miałaby być skierowana zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i do przedsiębiorców na każdej formie opodatkowania w PIT oraz CIT.

Wysokość odliczenia

Odliczeniu miałyby przysługiwać wydatki w kwocie faktycznie poniesionej, nie większej jednak niż 1000 zł. Ulga byłaby rozliczana w Picie rocznym.

W przypadku przedsiębiorców pomysłodawcy proponują, aby z ulgi na bezpieczeństwo można było skorzystać dwukrotnie, analogicznie jak jest w uldze B+R. Przedsiębiorca miałby więc prawo odpowiednie wydatki ująć w kosztach uzyskania przychodu oraz odliczyć tę ulgę (ten sam koszt) w zeznaniu rocznym.

Wydatki uprawniające do odliczenia ulgi

Odliczenie miałoby przysługiwać na wszelkie wydatki związane z bezpieczeństwem, zarówno tym cyfrowym, jak i cywilnym.

Wśród propozycji od doradców podatkowych, a także z wypełnionych przez przedsiębiorców i osoby prywatne ankiet pojawiły się m.in. wydatki na:

  • szkolenia z pierwszej pomocy,
  • szkolenia z przysposobienia obronnego,
  • szkolenia z obsługi broni,
  • budowę schronów,
  • szkolenia z zarządzania kryzysowego,
  • poprawę cyberbezpieczeństwa,
  • zakup sprzętu niezbędnego do realizacji powyższych szkoleń.

Dokumentem potwierdzającym poniesiony wydatek miałaby być imienne rachunki oraz faktury VAT.

Celem nowej ulgi jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych, oraz promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Dodatkowo ma ona zachęcać do inwestowania w środki zapewniające większą ochronę przed zagrożeniami.

Cel ulgi na bezpieczeństwo

Celem nowej ulgi jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych, oraz promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Dodatkowo ma ona zachęcać do inwestowania w środki zapewniające większą ochronę przed zagrożeniami.

Kiedy ulga wejdzie w życie?

Ulga na bezpieczeństwo jest obecnie na etapie propozycji – trwają prace nad szczegółowymi regulacjami, które określiłyby dokładne zasady korzystania z tej ulgi.

Krajowa Izba Doradców Podatkowych, która jest pomysłodawcą ulgi, swoje sugestie oraz wyniki z ankiet ma przedstawić Ministerstwu Finansów (MF), aby, jeśli ta idea spotka się z pozytywnym odzewem MF, móc wspólnie wypracować szczegóły podatkowej ulgi dla bezpieczeństwa oraz przeanalizować skutki finansowe jej wdrożenia do porządku prawnego (porównać potencjalne koszty z korzyściami dla budżetu państwa).

Dr Marcin Rymaszewski, Przewodniczący Podkarpackiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych relacjonuje: „[…] Musimy mieć świadomość, że nawet jeżeli prace będą odbywały się ekspresowo, nowe regulacje ujrzymy najwcześniej w przyszłym roku. Proces legislacyjny trwa, a sytuacja jest dynamiczna i nie mamy czasu do stracenia […]”.

A zatem aktualnie ulga na bezpieczeństwo stanowi postulat środowiska doradców podatkowych.

Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój sytuacji oraz decyzję Ministerstwa Finansów, czy nada tej inicjatywie dalszy bieg.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie