Chciałbyś skorzystać z ulgi prowzrostowej? Zobacz co znalazło się w projekcie objaśnień na temat tej ulgi.
Polski Ład wprowadził kilka nowych ulg dedykowanych tylko dla przedsiębiorców. Podkreśla się, że Polska ma wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a to sprawia, że jesteśmy coraz mniej atrakcyjni na arenie międzynarodowej. W celu poprawy sytuacji wprowadzane są różne systemy zachęt dla przedsiębiorców, a jednym z nich są ulgi. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie informacje znalazły się w projekcie objaśnień podatkowych na temat ulgi prowzrostowej.
Ulga prowzrostowa określana jest również mianem ulgi na ekspansję. Z założeń do tej ulgi wynika, że wprowadzenie możliwości odliczenia pewnych kosztów ma przyczynić się do poszerzania rynków zbytu. Jakie to mogą być koszty, mowa jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga jest rozliczana w składanym zeznaniu rocznym.
W ramach ulgi na ekspansję przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości uzyskanego dochodu, nie więcej jednak niż 1.000.000 zł w roku podatkowym |
Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez przedsiębiorcę |
W ramach ulgi można rozliczyć następujące koszty:
|
Projekt objaśnień podatkowych został przygotowany w celu doprecyzowania pojęć, które odnoszą się do ulgi prowzrostowej. Objaśnienia podatkowe mają przede wszystkim na celu zwiększyć bezpieczeństwo dokonywanych rozliczeń podatkowych. W tym miejscu należy przypomnieć, że objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla organu podatkowego, jak i dla przedsiębiorcy, więc jeśli projekt wejdzie w życie, to będzie miał właśnie taką moc.
Poniżej opiszemy niektóre zagadnienia poruszone w projekcie objaśnień, takie jak:
W ustawie mówi się, że pod pojęciem produktu rozumie się rzeczy wytworzone przez przedsiębiorcę. Będą to więc przedmioty materialne, nie można za takie uznać usług, które będą świadczone w związku z ulgą. W projekcie opisano przykład, z którego wynika, że koszty poniesione na reklamę sprzedanych nośników pamięci można odliczyć w ramach ulgi. Jednak kampania reklamowa obejmująca sprzedaż tworzonego oprogramowania (wartość niematerialna) nie może być zaliczona do kosztów kwalifikowanych.
Produkt dotychczas nieoferowany
W ustawie PIT pojawia się pojęcie “produktu dotychczas nieoferowanego”. Należy uznać, że dotyczy to asortymentu, który wcześniej nie był oferowany przez firmę, musi to być nowy produkt w ujęciu rodzajowym. Nie można więc uznać, że wprowadzenie nowych technologii do procesu produkcji spełnia przesłanki do skorzystania z ulgi, ponieważ będzie to jedynie innowacja w obszarze dotychczas wytwarzanego produktu.
W przypadku branży zajmującej się produkcją sprzętu elektronicznego wprowadzenie nowego modelu urządzenia nie uprawnia do skorzystania z ulgi. PrzykładWprowadzenie nowego modelu laptopa w firmie, która do tej pory produkowała laptopy |
Wprowadzenie nowego asortymentu będzie uprawniało do skorzystania z ulgi. PrzykładFirma, która do tej pory produkuje laptopy, zaczyna produkcję konsol do gry. PrzykładFirma, która do tej pory produkowała tylko sery wprowadza nowy asortyment w postaci jogurtu |
Samodzielne wytwarzanie produktów dotychczas tylko odsprzedawanych
Jeśli przedsiębiorca wcześniej pełnił funkcję jedynie podmiotu zajmującego się dystrybucją (odsprzedażą) towarów produkowanych przez inną firmę, zdecyduje się na samodzielną ich produkcję, to w takim przypadku będzie mógł skorzystać z ulgi. Dla niego będzie to stanowiło wprowadzenie na rynek produktu dotychczas nieoferowanego, tym samym ma prawo do skorzystania z ulgi prowzrostowej.
W ustawie o PIT zostały wymienione koszty, które mogą być rozliczone w ramach ulgi na ekspansję, są to tzw. koszty kwalifikowane. W projekcie objaśnień podjęto próbę ich zdefiniowania.
Koszty uczestnictwa w targach
W ramach kosztów uczestnictwa w targach wymienione zostały:
Przepisy należy czytać literalnie, a to oznacza, że w ramach ulgi nie można uwzględnić kosztów, które zostaną poniesione na inny środek transportu, poza lotniczym. Przedsiębiorca nie rozliczy m.in. zakupu: biletów kolejowych, koszty przejazdu pojazdem samochodowym, czy innych opłat.
Pod pojęciem pracownika, kryje się osoba zatrudniona na umowę o pracę. Nie dotyczy osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne
Koszty wynagrodzeń pracowników nie są kosztami kwalifikowanymi
Z ulgi prowzrostowej mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, o ile wybrana forma opodatkowania dochodów pozwala im na odliczenie kosztów uzyskania przychodów. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG będą to takie podmioty, które prowadzą PKPiR. Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, który wybrali opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z założenia ulga została przygotowana z myślą o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zobaczmy, jaka interpretacja zakresu podmiotowego ulgi pojawia się w projekcie objaśnień.
Przedsiębiorcy zajmujący się odsprzedażą gotowych produktów pod własną marką | Mianem produktu wytworzonego przez przedsiębiorcę można określić jedynie taką rzecz, której produkcja odbyła się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie znajdzie się tutaj odsprzedaż pod własną marką uprzednio zakupionych artykułów handlowych |
---|---|
Przedsiębiorcy wytwarzający produkty na zlecenie innego podmiotu | Jeśli produkcja dotyczy towarów, jest realizowana na zlecenie innego podmiotu, to nie ma podstaw do skorzystania z ulgi |
Przedsiębiorcy korzystający z usług podwykonawców lub proces produkcji opiera się na scaleniu w jeden produkt dostarczonych części składowych | Jeśli produkt zostanie wyprodukowany wyłącznie przy użyciu zakupionych podzespołów lub przy dominującym udziale podwykonawców, to przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi. Jednocześnie skorzystanie z usług podwykonawców nie pozbawia prawa do ulgi, o ile w dalszym ciągu przeważająca część produkcji odbywa w ramach firmy przedsiębiorcy. Taka ocena powinna być każdorazowo przeprowadzona na tle okoliczności konkretnego procesu produkcyjnego z uwzględnieniem jego indywidualnych cech |
W ustawie PIT wskazano warunki, jakie muszą zostać spełnione, żeby przedsiębiorca skorzystał z ulgi na ekspansję. Czytamy tam m.in.:
Sposób liczenia wzrostu przychodów
Jak można przeczytać w projekcie objaśnień, interpretacja przepisów przemawia za uznaniem warunku wzrostu przychodów ze sprzedaży za spełniony, w przypadku osiągnięcia przez przedsiębiorcę w którymkolwiek z dwóch lat podatkowych większej kwoty przychodów względem tej ustalonej na koniec roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia kosztów kwalifikowanych. Wystarczy więc, że przedsiębiorca zwiększy swoje przychody w pierwszym lub drugim z dwóch lat podatkowych.
Przychody nieuwzględniane do wzrostu przychodów
W przychodach branych pod uwagę do obliczania wzrostu przychodów brane są pod uwagę przychody ze sprzedaży do podmiotów niepowiązanych. Do rozliczenia przyjmuje się przychody uzyskane ze sprzedaży towarów, a to oznacza, że sprzedaż usług nie będzie brana pod uwagę.
Przykład
Przedsiębiorca rozpoczął produkcję regałów, które są sprzedawane jako towar, ale można sobie zamówić usługę do montażu takich regałów. W tym przypadku jedynie przychód ze sprzedaży regałów będzie uwzględniany do liczenia wzrostu przychodów.
Na potrzeby badania warunku wzrostu przychodów pomija się przychody pochodzące ze sprzedaży rzeczy niepochodzących z własnej produkcji przedsiębiorcy. Brane są pod uwagę przychody ze sprzedaży produktów zarówno do starych, jak i nowych kontrahentów.
Przychody brane pod uwagę do wzrostu przychodów w celu ustalenia prawa do ulgi dotyczą wyłącznie tych produktów, co do których ponoszone były koszty kwalifikowane.
Przychody brane pod uwagę do ustalenia wzrostu przychodów dotyczą jedynie transakcji dokonywanych z podmiotami niepowiązanymi, to założenie wynika wprost z ustawy o PIT.
Projekt objaśnień w sprawie ulgi prowzrostowej pokazuje na kilku przykładach, w jaki sposób należy rozumieć pewne pojęcia, które zostały opisane w przepisach. Wyjaśnienia są na dużym poziomie ogólności i na pewno wiele kwestii problematycznych związanych z rozliczaniem ulgi w dalszym ciągu pozostaje poza ich zasięgiem. Jest to jednak dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców, którzy decydują się na skorzystanie z ulgi na ekspansję. Katalog kosztów podatkowych, które mogą być rozliczane w ramach ulgi, jest katalogiem zamkniętym, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy. Skoro przy rozliczaniu ulgi mówi się o kosztach uzyskania przychodów, to oznacza, że skorzystają z niej jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali skalę podatkową i podatek liniowy. Ulga na ekspansję jest rozliczana po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym PIT-36/PIT-36S i PIT-36L/PIT-36LS.
Stan prawny na dzień: 02.09.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.