Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub posiadające na swoim utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Istnieje określony katalog odliczeń jakich można dokonać w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Każdy rodzaj ulgi to przywilej, z którego nie zawsze i nie wszyscy mogą skorzystać.
Jakie warunki musi spełniać osoba niepełnosprawna?
Zgodnie z przepisami, aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej musi posiadać:
- orzeczenie o posiadaniu jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Od 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest pomoc skierowana do osób niepełnosprawnych w różnych obszarach życia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Decyduje data ustalenia niepełnosprawności
Warunkiem skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji o przyznaniu renty. Rodzi się pytanie jak postąpić w sytuacji, gdy jeszcze przed otrzymaniem decyzji podatnik poczynił wydatki na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego czy był na turnusie rehabilitacyjnym?
Otóż w takiej sytuacji można mówić o dwóch przypadkach:
- W wydanym orzeczeniu/decyzji o stopniu niepełnosprawności wskazano, że stopień niepełnosprawności datowany jest wcześniej niż data wydania orzeczenia.
- W wydanym orzeczeniu/decyzji o stopniu niepełnosprawności nie zamieszczono takiej informacji.
Co do zasady w pierwszym przypadku można dokonać odliczeń za okres, o którym jest mowa w orzeczeniu nawet sprzed daty jego wydania. Natomiast w drugiej sytuacji wydatki ponoszone w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinny być ponoszone dopiero po dniu wydania orzeczenia.
Jak można przeczytać w interpretacjach indywidualnych czy wyrokach sądowych stopień niepełnosprawności musi być ustalony na dzień poniesienia wydatku. Nie zawsze będzie to dzień wydania orzeczenia, może być to data istnienia niepełnosprawności, ale taka informacja musi być zawarta w orzeczeniu.