Jak pokazują statystyki, co roku około 600 tysięcy Polaków oddaje honorowo krew. Jednak niewielu z nich wie, że z tego tytułu przysługuje podatnikom preferencja podatkowa, z której mogą skorzystać przy składaniu deklaracji podatkowej. Kto dokładnie może obniżyć swój podatek i o ile? Jak wykazać ulgę dla krwiodawców w zeznaniu podatkowym?
Ulga dla krwiodawców – kto skorzysta?
Prawo do uwzględnienia ulgi dla krwiodawców w zeznaniu podatkowym mają m.in. osoby, które rozliczają dochody uzyskane ze stosunku pracy, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub też prywatnie wynajmujący mieszkania. Co więcej, mogą z niej skorzystać zarówno podatnicy, którzy wybrali rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych, jak i tzw. ryczałtowcy. Preferencja nie dotyczy osób rozliczających podatek liniowy.
Wysokość ulgi dla krwiodawców
Wysokość ulgi dla krwiodawców zależy od dwóch czynników – ilości honorowo oddanej krwi oraz jej składników. Za jeden litr przysługuje rekompensata w wysokości 130 PLN. Warto przy tym pamiętać, że są pewne ograniczenia. Przede wszystkim ulga dla krwiodawców łączy się z innymi darowiznami na cele szlachetne oraz na cele kultu religijnego. Razem nie mogą przekroczyć 6% dochodu (przychodu w przypadku ryczałtowców) wykazanego w zeznaniu podatkowym.
Inne ograniczenia dotyczą maksymalnej ilości krwi, jaką można oddać w ciągu roku. Dla mężczyzn limit ten wynosi 2,7 litra (6 razy po 450 ml). Z kolei dla kobiet 1,8 litra (4 razy po 450 ml) pełnej krwi. Jeśli chodzi o osocze, to limit jest znacznie wyższy i nie zależy od płci – 25 litrów na rok.
Jak skorzystać z ulgi dla krwiodawców?
Wypełniając PIT-28 lub PIT-37 do deklaracji należy dołączyć załącznik PIT/O. W jego części B i D (pole przeznaczone do wskazania odbiorcy krwi) wpisuje się wszystkie niezbędne informacje, w tym kwotę do odliczenia (obniżającą podstawę opodatkowania).
Ulga dla krwiodawców – formalności?
Do rozliczenia ulgi dla krwiodawców niezbędne jest posiadanie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Z dokumentu tego wynika bowiem, ile krwi o jakim składzie dana osoba oddała. Co ważne, nie trzeba go załączać do samego zeznania, ale urząd skarbowy może upomnieć się o takie potwierdzenie prawa do ulgi (należy je przechowywać przez 5 kolejnych lat).