Rozliczając podatek dochodowy, podatnicy mogą dobrowolnie skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych i odliczeń od podatku/dochodu. Jedną z bardziej popularnych ulg, która w ostatnich latach dość mocno ewoluowała, jest ulga na Internet. Jakie warunki należy spełnić, by możliwe było skorzystanie z niej? Ile możemy zyskać?
Ulga na internet – kto może skorzystać?
Na początku warto zaznaczyć, że z ulgi na Internet można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata podatkowe (w dwóch kolejnych deklaracjach). Oznacza to, że jeżeli skorzystamy z niej w deklaracji za 2017 r., prawo do obniżenia podatku będzie nam przysługiwało jeszcze za rok 2018 r. Jeśli wówczas nie skorzystamy z ulgi na Internet, tracimy już możliwość odliczenia jej w następnych latach.
Przykładowo:
Ile wynosi ulga na internet?
W obu zeznaniach podatnik może skorzystać z ulgi na Internet w wysokości nieprzekraczającej 760 PLN za rok podatkowy (jeśli rozliczenia dokonujemy razem ze współmałżonkiem, wówczas limit ten podwaja się, jednak nie jest możliwe odliczenie całej tej kwoty od dochodów jednego z małżonków).
Co ważne, odliczenia od dochodu dokonuje się na podstawie zgromadzonych dokumentów potwierdzających fakt poniesienia wydatku (np. faktur, ale także potwierdzeń zapłaty wskazujących kto, komu i ile zapłacił), a wspomniana kwota to maksymalny limit. Oznacza to, że jeżeli podatnik przez 12 miesięcy w roku płacił 60 PLN za dostęp do Internetu, wówczas w zeznaniu uwzględni kwotę 720 PLN (a nie 760 PLN).
Ulga na internet – jak skorzystać?
Ulga na Internet jest uwzględniana w podstawowym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Wypełniając elektroniczną deklarację warto pamiętać, że ulga pojawi się automatycznie we właściwym polu deklaracji po wypełnieniu PIT/O (w wersji nr 22: część B, pole nr 25 lub 26).
Ulga na internet a działalność gospodarcza i najem
Warto pamiętać, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz osiągający dochody z najmu, również mogą skorzystać z ulgi na Internet. Co ważne, w pierwszym przypadku wydatki na dostęp do sieci nie mogą zostać wcześniej zaliczone do kosztów firmowych (pozostałe warunki pozostają bez zmian). W przypadku najmu istotne jest, by podatnik ponosił wydatki na Internet, z którego korzysta dla własnych celów.