Otrzymałeś dofinansowanie z PFR? Sprawdź, w jaki sposób należy je rozliczyć w podatku dochodowym.
W 2020 roku duża ilość firm otrzymała wsparcie w ramach Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Subwencja finansowa miała oczywiście związek ze skutkami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do umorzenia tarczy finansowej z PFR w kontekście podatku dochodowego.
Z przepisów ustawy o PIT wynika, że subwencja finansowa, tak samo jak finansowanie preferencyjne z PFR są traktowane jak pożyczka, która z założenia podlega zwrotowi. W związku z powyższym pożyczka w momencie otrzymania nie stanowi przychodu, który powinien być opodatkowany. Jednocześnie spłata pożyczki nie będzie stanowiła dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodów.
Problem rodzi się dopiero w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia otrzymanego dofinansowania.
Z ustawy o podatku dochodowym wynika, że takie wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców, które zostanie umorzone, będzie stanowiło przychód w PIT, od którego należy zapłacić podatek dochodowy. Z uwagi na sytuację pandemiczną, która przyniosła wymierne straty dla wielu przedsiębiorców, zapłata podatku dochodowego stanowiłaby jeszcze dodatkowe obciążenie finansowe dla firm.
W związku z powyższym kierując się m.in. ważnym interesem przedsiębiorców, zostało wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Adresatami rozporządzenia są przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 PFR.
W rozporządzeniu z dnia 16 lipca 2021 r. zostało napisane wprost, że zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników podatku PIT z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR.
W praktyce oznacza to, że kwoty umorzonego dofinansowania, które pojawią się na decyzjach otrzymanych z PFR, nie znajdą się w podstawie opodatkowania PIT, czy zryczałtowanego podatku dochodowego.
Jednocześnie zakupy dokonane z otrzymanych środków finansowych w ramach wsparcia PFR mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, na warunkach i zasadach ogólnych wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
W takim razie, czy wprowadzać w ogóle umorzenie w dokumenty księgowe? jeśli i tak to nie jest opodatkowane? a pieniądze już zostały zwydatkowane?