Umowa leasingu została uregulowana w ustawie z dnia 24 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, a jej przedmiotem nie może być nic innego jak rzecz – ruchoma bądź nieruchoma. Do obligatoryjnych elementów umowy leasingu są należą oznaczenie zbywcy oraz rzeczy nabywanej rzeczy, określenie czasu trwania leasingu, a także określenie kwoty należnego wynagrodzenia.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego [por. art. 709(1) Kodeksu cywilnego].
– umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Strony umowy leasingu:
Przedmiot umowy leasingu:
Jednakże co warto zapamiętać, to to, że przedmiotem leasingu nie mogą być prawa majątkowe, prawa autorskie, czy papiery wartościowe. Nie mogą być przedmiotem leasingu prace budowlane czy remontowe związane z budową i rozbudową bazy magazynowej wraz z infrastrukturą [tak Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt I GSK 291/21].
Z kolei zgodnie z przepisem art. 709(3) Kodeksu cywilnego Jeżeli rzecz nie zostanie wydana korzystającemu w ustalonym terminie na skutek okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność, umówione terminy płatności rat pozostają niezmienione.
Co do zasady, rzecz (przedmiot umowy leasingu) powinna zostać korzystającemu wydana w miejscu i terminie określonym przez strony w umowie. W przypadku, gdy nie dojdzie do wydania rzeczy w terminie z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi korzystający, nie ulegają zmianie terminy płatności rat leasingowych. Jeżeli natomiast do terminowego wydania rzeczy korzystającemu nie dochodzi poprzez popadnięcie w zwłokę przez finansującego, to korzystający posiada wówczas uprawnienia przewidziane na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań.
A co w przypadku, gdy umowa leasingu nie określa miejsca i czasu ?
W takiej sytuacji należy odnieść się do przepisu art. 454 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania [por. § 1].
Jeśli chodzi zaś o sposób używania rzeczy, to korzystający powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu, a gdy umowa tego nie określa, to w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.
– bez zgody finansującego korzystający nie może czynić w rzeczy zmian, chyba że wynikają one z przeznaczenia rzeczy [por. art. 709(1) Kodeksu cywilnego].
W orzecznictwie wskazuje się:
Umowa leasingu powinna zawierać następujące elementy, tj.:
Przepis art. 709(4) Kodeksu cywilnego reguluje główne obowiązki finansującego związane z wydaniem rzeczy (przedmiotu leasingu), tj.:
Niewykonanie obowiązku wydania rzeczy czy dokumentów lub opóźnione w ich wydaniu stanowi nienależyte wykonanie umowy i może uzasadniać dochodzenie przez korzystającego naprawienia wyrządzonej mu w ten sposób szkody na podstawie przepisów działu II Kodeksu cywilnego dotyczącego skutków niewykonania zobowiązań. Sąd Najwyższy wskazał, że Gdy finansujący dopuszcza się zwłoki w nabyciu przedmiotu leasingu, przyjąć należy, że korzystającemu przysługują uprawnienia przewidziane w przepisach o skutkach niewykonania zobowiązań (art. 471-479 k.c.). Może on więc żądać od finansującego spełnienia świadczenia i naprawienia wynikłej ze zwłoki szkody. Może także odstąpić od umowy zgodnie z art. 491 lub art. 493 k.c. [tak Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. akt II CSK 297/06].
Obowiązki korzystającego zostały uregulowane w przepisie art. 709(7) Kodeksu cywilnego. Wśród tych obowiązków należy wymienić następujące czynności:
Jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający obowiązany jest ponosić koszty ubezpieczenia rzeczy od jej utraty w czasie trwania leasingu, w braku odmiennego postanowienia umownego, koszty te obejmują składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach [por. art. 708(6) Kodeksu cywilnego].
– na korzystającym spoczywa obowiązek związany z ponoszeniem wszelkich kosztów w związku z utrzymania rzeczy, tj. koszty niezbędnych napraw, konserwacji oraz obsługi, a ponadto uiszczanie należnych podatków i inne opłat o charakterze publicznoprawnym, czy też wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie.
Niewywiązanie się przez korzystającego z obowiązków wynikających z art. 708(7) Kodeksu cywilnego skutkuje tym, że finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu.
Prowadzisz działalność sezonową? Tutaj sprawdzisz, czy możesz wziąć w leasing kasę fiskalną.
Zgodnie z przepisem art. 709(8) Kodeksu cywilnego:
Z powyższej regulacji przede wszystkim wynika, że finansujący nie ponosi odpowiedzialności wobec korzystającego za wady przedmiotu leasingu, chyba że wady te powstały wskutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi finansujący.
– na korzystającego przechodzą uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne oraz z tytułu gwarancji.
Do odpowiedzialności finansującego za wady rzeczy powstałe na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność, uprawnień i obowiązków stron w razie dochodzenia przez osobę trzecią przeciwko korzystającemu roszczeń dotyczących rzeczy, odpowiedzialności korzystającego i osoby trzeciej wobec finansującego w razie oddania rzeczy tej osobie przez korzystającego do używania, zabezpieczenia rat leasingu i świadczeń dodatkowych korzystającego, zwrotu rzeczy przez korzystającego po zakończeniu leasingu oraz do ulepszenia rzeczy przez korzystającego stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, a do zapłaty przez korzystającego rat przed terminem płatności stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży na raty [por. art. 709(17) Kodeksu cywilnego].
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 2021 r., sygn.. akt IV CSKP 129/21
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 2008 r., sygn.. akt I CSK 548/07
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2006 r., sygn. akt III CSK 20/06
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI ACa 1370/08
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. akt VI ACa 1467/09
Jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin [por. art.709(16) Kodeksu cywilnego].
Co do zasady istotą umowy leasingu jest przekazanie przez leasingodawcę leasingobiorcy danej rzeczy do używania, bądź używania i pobierania pożytków przez czas określony, jednakże zastrzeżenie w umowie możliwości zakupu rzeczy oznacza, że leasingobiorcy przysługuje uprawnienie do żądania od leasingodawcy przeniesienia własności rzeczy.
W wyroku Sądu Najwyższego wskazano, że Dopuszczalność zastrzeżenia w umowie leasingu tzw. opcji zakupu (art. 70916 KC) nie może być traktowana jako równoznaczna z obowiązkiem korzystającego nabycia tej rzeczy, jak to błędnie przyjmuje skarżący, a jedynie jako wynikające z umowy jego uprawnienie do żądania od finansującego przeniesienia własności. Zamieszczenie w umowie wspomnianej klauzuli skutkuje obowiązkiem wyłącznie finansującego przeniesienia na korzystającego własności rzeczy, jeżeli ten ostatnio wymieniony wystąpi z takim żądaniem [por. wyrok z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. akt V CSK 235/15].
Wykupiłeś samochód z leasingu? W tym artykule sprawdzisz, w jaki sposób powinna być opodatkowana jego sprzedaż.
Wzór umowy leasingu możesz pobrać tutaj.
Istota leasingu sprowadza się niewątpliwie do oddania przez finansującego na rzecz korzystającemu na czas określony konkretnej rzeczy do używania i niekiedy pobierania pożytków, za zapłatą przez korzystającego ustalonego wynagrodzenia. Zaletami leasingu dla korzystającego są niewątpliwie możliwość całkowitego sfinansowania rzeczy, czy też korzyści podatkowe.
Więcej na temat skutków podatkowych leasingu dla firm przeczytasz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!