Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawieranej z osobą w celu zastępczego pełnienia obowiązków pracownika, który czasowo nie może wykonywać swojej pracy, np. z powodu urlopu macierzyńskiego lub innej usprawiedliwionej nieobecności. O tym czym się charakteryzuje taka umowa, jakie elementy powinna zawierać i jakie ma wady?
Umowa na zastępstwo to nic innego jak umowa o pracę na czas określony. Od standardowej umowy na czas określony różni się tym, że służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy [por. art. 25(1) § 4 Kodeksu pracy].
Wśród cech charakterystycznych dla umowy na zastępstwo należy wyróżnić:
Przykład 1
Maria Nowak pracuje w firmie XYZ na stanowisku głównej księgowej. W związku ze zbliżającym się porodem od dnia 1 stycznia 2025 r. przebywa na urlopie macierzyńskim, który ma trwać do 30 kwietnia 2025 r. Wobec tego pracodawca, aby zachować ciągłość pracy w firmie, podpisał umowę na zastępstwo z Justyną Kowalską, która stanowi, że stosunek pracy obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do czasu powrotu Marii Nowak. Jako że urlop macierzyński Marii Nowak będzie trwać do końca kwietnia, to do tego dnia obowiązywać będzie umowa na zastępstwo. W przypadku gdy Maria Nowak przedłuży swoją nieobecność np. poprzez skorzystanie z urlopu rodzicielskiego albo wskutek choroby, to umowa na zastępstwo z Justyną Kowalską zostanie przedłużona o czas nieobecności Marii Nowak.
Przykład zapisów w umowie na zastępstwo:
Zgodnie z przepisem art. 177 § 3 Kodeksu pracy „Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.
Z powyższego przepisu można byłoby wyciągnąć wniosek, że umowa na zastępstwo (która jest rodzajem umowy o pracę na czas określony) ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeśli jej rozwiązanie przypadałoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Jednakże kolejny przepis tegoż artykułu, tj. § 3(1) stanowi, że „Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.
Tym samym umowa na zastępstwo nie przedłuża się do dnia porodu, ponieważ wygasa co do zasady z dniem powrotu zastępowanego pracownika.
Zgodnie z przepisem art. 30 Kodeksu pracy umowę o pracę (na czas nieokreślony czy określony, w tym na zastępstwo) można rozwiązać na podstawie:
Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy na zastępstwo, to należy zapamiętać, że:
Więcej na temat wypowiedzenia umowy o pracę przeczytasz tutaj.
Wśród wad umowy na zastępstwo można wyróżnić:
Umowa na zastępstwo, jako że stanowi rodzaj umowy o pracę na czas określony, powinna zawierać wszystkie elementy wymagane dla umowy o pracę oraz dodatkowo określać cel, jakim jest zastąpienie innego pracownika.
Umowa na zastępstwo powinna w swej treści zawierać następujące elementy:
Nie, ponieważ umowa na zastępstwo nie podlega ograniczeniom dotyczącym liczby ani czasu trwania umów na czas określony, co wynika z przepisu art. 25(1)§ 4 pkt 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że umowy zawarte w celu zastąpienia pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności są wyłączone z przepisów limitujących umowy.
Tak, ponieważ umów na zastępstwo gwarantuje pracownikowi takie same prawa i przywileje jak w przypadku klasycznej umowy o pracę na czas określony albo nieokreślony. Oznacza to, że okres zatrudnienia na jej podstawie jest traktowany jako okres składkowy przy obliczaniu emerytury pracownika.
Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ umowa ta nie daje stabilności finansowej czy stabilności w zatrudnieniu oraz umożliwia np. rozwój w danej firmie. Niemniej jeśli ktoś pozostaje bez pracy i otwiera się przed nim szansa na zawarcie umowy o zastępstwo, to warto skorzystać z tej opcji. Gdy pojawi się lepsza oferta pracy, to zawsze można taką umowę wypowiedzieć, natomiast jeśli stosunek pracy na tę umowę będzie kontynuowany, to taki pracownik ma zagwarantowane prawa pracownicze, takie jak prawo do wynagrodzenia, prawo do urlopu i okres składkowy, który wpływa na emeryturę. Co więcej, pracownik może w tym czasie również zdobyć doświadczenie, które przełoży się na jego rozwój kariery zawodowej.
Tak, umowa na zastępstwo wlicza się do stażu pracy, bowiem czas pracy przepracowany na podstawie umowy na zastępstwo jest traktowany tak samo jak okres pracy podczas pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony.
Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, lub 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Umowa na zastępstwo ma na celu zastąpienie z usprawiedliwionego powodu nieobecnego pracownika innym pracownikiem do czasu powrotu zastępowanego pracownika. Pracownik na zastępstwie ma takie same prawa i obowiązki jak pracownik będący na umowie o pracę (na czas określony lub nieokreślony), jednak jego stabilność w firmie jest osłabiona z uwagi na fakt, iż stanowisko które tymczasowo piastuje w firmie, może być przez niego zajmowane do momentu powrotu zastępowanego pracownika.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.