Umowa najmu stanowi zobowiązanie wynajmującego do tego, że odda najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony najemcy, który zaś zobowiązany jest do płacenia wynajmującemu umówionego czynszu. O tym co powinna zawierać umowa najmu przeczytasz w niniejszym artykule.
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, z czego czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Tym samym treścią umowy najmu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy przedmiotu najmu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony za zapłatą ustalonego przez strony czynszu.
– umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.
Stronami umowy najmu są:
Przedmiotem umowy najmu mogą być:
– przedmiotem najmu nie mogą być prawa.
Elementy umowy najmu:
Postanowienia umowy najmu są kształtowane zasadniczo zgodnie z zasadą swobody umów.
– najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony, natomiast najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Obowiązki wynajmującego:
Obowiązki najemcy:
Najemcę dodatkowo obciąża naprawa i konserwacja:
Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
– roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
Obowiązkiem najemcy jest przez czas trwania najmu używać przedmiotu najmu w określony w umowie sposób, a gdy umowa nie określa sposobu używania, to w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.
Gdy w czasie trwania najmu okaże się potrzeba napraw, które obciążają wynajmującego, to:
Natomiast należy zapamiętać, że bez zgody wynajmującego najemca nie może dokonywać w przedmiocie najmu zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy. Jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z zapisami umowy lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia wynajmującego nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Natomiast jeżeli najemca ulepszył przedmiot najmu, to wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
– jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.
Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.
Stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.
Obowiązkiem najemcy jest uiszczanie czynszu w terminie wynikającym z umowy najmu. Warto jednak zapamiętać, że w przypadku gdy termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie:
Natomiast przepis art. 659 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi również, że Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Oznacza to, iż czynsz może być zarówno świadczeniem pieniężnym, jak i niepieniężnym.
– wysokość czynszu najmu jest zasadniczo określana w umowie najmu, a obowiązek jego zapłaty czynszu najmu istnieje niezależnie od tego, czy najemca z przedmiotu najmu korzysta, czy nie.
W przedmiocie czynu warto również zapamiętać, że:
Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.
Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
Jeżeli najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tej osobie.
Roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
Wypowiedzenie najmu przez wynajmującego może nastąpić przykładowo:
Wypowiedzenie najmu przez najemcę może nastąpić przykładowo:
Kodeks cywilny stanowi, że:
– niezależnie od rodzaju umowy strony umowy najmu mogą rozwiązać umowę za pomocą porozumieć się i rozwiązać umowę polubownie zawierając porozumienie.
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
Darmowy wzór umowy najmu możesz pobrać tutaj
Celem najmu jest umożliwienie korzystania z cudzej rzeczy, na podstawie umowy najmu. Umowa najmu może być zawarta w formie dowolnej, lecz rekomendowane jest jej zawarcie w formie pisemnej.
A jeśli chcesz wiedzieć czym się charakteryzuje umowa dzierżawy, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.