W ramach nawiązanej umowy o pracę zatrudnieni często wykonują zadania, które znajdują się w katalogu praw autorskich. Pracodawcy nie zawsze mogą stać się od razu właścicielami takich praw, ale często nie zdają sobie z tego sprawy. W każdym przypadku użycie odpowiednich zapisów w umowie o pracę uchroni nas w przyszłości przed problemami z przywłaszczeniem praw.
- 1. Autorskie prawa majątkowe
- 2. Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich na pracodawcę
- 3. 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę
- 4. Limity i wykluczenia dla 50% kosztów
Umowa o pracę a prawa autorskie – omówione zagadnienia
Autorskie prawa majątkowe
Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzanie nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Taki zapis znajduje się w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych.
Prawa majątkowe są zbywalne, mogą przejść na inne osoby poprzez dziedziczenie lub na podstawie umowy. Są ograniczone w czasie, wygasają po upływie siedemdziesięciu lat. Bez zgody twórcy można korzystać z utworu, który jest już rozpowszechniony, ale jedynie do użytku osobistego.
Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich na pracodawcę
Pracodawcom bardzo często wydaje się, że zawarcie umowy o pracę daje im możliwość rozporządzania prawem autorskim jak właściciel z automatu.
Dlatego tak istotne jest właściwe sformułowanie zawieranej umowy o pracę.
▲ wróć na początek50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę
Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów jest przywilejem, który daje określone korzyści finansowe. Dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie prawidłowości ich pobrania. Pracownik etatowy, który wytwarza prawa autorskie ma prawo skorzystać w tej części z 50% kosztów. Bardzo istotne jest ewidencjonowanie czasu pracy przeznaczonego na działalność wytwórczą. Wówczas powinna być również właściwie przyporządkowana część wynagrodzenia wypłacana w związku z wytworzeniem prawa majątkowego. Ta część wynagrodzenia pomniejszana jest o składki na ubezpieczenie społeczne na zasadach ogólnych i dopiero od różnicy liczone są 50% koszty. Stosowana jest również praktyka procentowego określania w umowie o pracę jaka część wynagrodzenia dotyczy praw autorskich.
Limity i wykluczenia dla 50% kosztów
Dotyczy wszystkich przychodów, a więc w sytuacji gdy twórca jest zatrudniony u różnych pracodawców musi monitorować, żeby nie przekroczyć wspomnianej kwoty. Zarówno pracownik jak i pracodawca musi pamiętać, że do limitu podwyższonych kosztów wlicza się wszystkie rodzaje umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.
Płatnik powinien otrzymać pisemne oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów (art. 41 ust. 11 ustawy o PIT). Oświadczenie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.