Przepis art. 8 ustawy z 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną reguluje kwestię związaną z regulaminem świadczenia usług drogą elektroniczną. Sporządzenie takiego regulaminu jest jednym z najważniejszych obowiązków usługodawcy (tj. osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej prowadzącej działalność zarobkową lub zawodową świadczącą usługi drogą elektroniczną).
Regulamin świadczenie usług drogą elektroniczną:
Stanowi dokument, który powinien być udostępniony usługobiorcy w pierwszej kolejności, tj. przed rozpoczęciem świadczenia usług drogą elektroniczną (jest on istotny, ponieważ na jego podstawie usługodawca będzie świadczyć usługi);
Należy pamiętać, że samo doręczenie (udostępnienie) usługobiorcy regulaminu nie prowadzi do zawarcia umowy. Dopiero jej podpisanie albo dokonanie płatności (w zależności od warunków zawarcia umowy) rodzi skutki prawne, bowiem istotą regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną jest zawarcie w nim postanowień umownych, tzw. ogólnych warunków umów (postanowienie te będą wówczas zawarte w umowie o świadczenie usług drogą elektroniczną).
Można przykładowo określić w regulaminie świadczenia usług, że umowa zostaje zawarta z chwilą rejestracji i zaakceptowania regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną, wyboru usługi oferowanej przez usługodawcę i dokonania płatności. Dodatkowo usługodawca przed rozpoczęciem świadczenia usług drogą elektroniczną powinien przekazać usługobiorcy-konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy w formie elektronicznej (np. wysłać to na adres e-mail usługobiorcy).
WAŻNE – regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną usługodawca udostępnia zawsze:
Wzór regulaminu świadczenia usług drogą elektoniczną znajdziesz tutaj.
Jeśli postanowienia regulaminu nie zostały udostępnione usługobiorcy w sposób nieodpłatny (1), przed zawarciem umowy o świadczenie takich usług (2) i, opcjonalnie na żądanie usługobiorcy, w taki sposób, który umożliwia pozyskanie, odtwarzanie i utrwalanie treści regulaminu za pomocą systemu teleinformatycznego, którym posługuje się usługobiorca (3), to usługobiorca nie jest związany tymi postanowieniami regulaminu.
Stronami umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną są:
Umowa o świadczenie usług drogą elektroniczną jest niczym innym jak umową zawartą na odległość. W tym przedmiocie zastosowanie będą miały dwie ustawy, tj.:
Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta umowa zawarta na odległość to umowa zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.
Aby umowa można było uznać daną umowę za zawartą na odległość, muszą zostać spełnione następujące warunki:
Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa jest głównym elementem systemu ochrony konsumenta, uregulowanym w przepisie art. 27 ustawy o prawach konsumenta.
Konsument ma:
Termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa biegnie:
Bieg terminu na odstąpienie od umowy nie rozpoczyna się w przypadku:
WAŻNE – jeśli przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy, termin na odstąpienie ulega przedłużeniu o 12 miesięcy. W takim wypadku termin do odstąpienia od umowy upływa 12 miesięcy po upływie 14-dniowego terminu na odstąpienie.
Forma i sposób złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy są określone w przepisie art. 30 ustawy o prawach konsumenta. Jednakże w przypadku oświadczenia o odstąpieniu od umowy w wersji elektronicznej, następuje to z chwilą, gdy konsument wprowadził je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby przedsiębiorca mógł zapoznać się z jego treścią [por. art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego].
WAŻNE – w przypadku odstąpienia przez konsumenta od zawartej umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą.
W przypadku umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną prawo odstąpienia od tejże umowy oraz ewentualny formularz odstąpienia są uregulowane już w regulaminie świadczenia usług.
Zasadniczo w regulaminie tym wskazuje się, że:
Zgodnie z przepisem art. 38 ustawy o prawach konsumenta prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
Umowa o świadczenie usług drogą elektroniczną to dokument będący następstwem zaakceptowanego przez usługobiorcę-konsumenta regulaminu o świadczenie usług drogą elektroniczną. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jej konkretny wzór, dlatego też tak bardzo istotne jest skonstruowanie treści (postanowień) regulaminu, albowiem postanowienia te będą wówczas obowiązywać na etapie zawierania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną. Taka umowa zazwyczaj następuje w formie elektronicznej i przykładowo, jeśli usługobiorca świadczy usługi w ramach prowadzonego sklepu internetowego, to zawierana umowa będzie umową sprzedaży i jej zawarcie nastąpi poprzez wybór konkretnego produktu/usług, wypełnienie formularza i końcowo dokonania płatności.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.