Umowa o świadczenie usług uchodzi za jedną z najczęściej wybieranych form umów zawieranych między przedsiębiorcami. Wynika to z samego przedmiotu umowy jakim jest wykonanie należnej usługi.
Z uwagi na fakt, iż umowa o świadczenie usług nie została wprost uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, to poniżej zostaną Ci przybliżone jej najważniejsze cechy.
Kodeks cywilny nie zawiera przepisu, który w bezpośredni i jasny sposób regulowałby kwestie związane z umową o świadczenie usług. Niemniej jednak wyjątkiem jest przepis art. 750 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:
Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
Przede wszystkim to, że przepis ten ma zastosowanie do umów o świadczenie usług, których przedmiotem jest świadczenie określonych czynności przez jedną ze stron na rzecz drugiej (tej zlecającej usługę). Co istotne, przedmiotem takiej umowy może być zobowiązanie do dokonania nie tylko jednej ale też kilku czynności faktycznych, w tym także do dokonywania ich w sposób stały lub powtarzających się co jakiś czas (okresowych).
Wśród umów o świadczenie usług wyróżnia się najczęściej umowy takie jak:
Odpowiednie stosowanie przepisów o zleceniu możliwe jest wyłącznie w sytuacji łącznego wystąpienia dwóch przesłanek:
Sporządzając umowę o świadczenie usług, należy zastosować przepisy dotyczące umowy zlecenia. (art. 734 i następne Kodeksu cywilnego), a o tym co musi zawierać umowa zlecenia znajdziesz tutaj.
Niewątpliwie zatem umowa o świadczenie usług reguluje wykonanie określonych usług (prac) przez jedną stronę umowy na rzecz drugiej. Jako, że taka umowa nie została wprost uregulowana w prawie cywilnym, to zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego, przepisy dotyczące umowy zlecenia mają wobec niej odpowiednie zastosowanie. Co istotne, przy zawieraniu takiej umowy należy pamiętać o sporządzeniu jej w formie pisemnej (chociażby dla względów dowodowych).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!