Umowa przedwstępna, to umowa zobowiązująca do zawarcia w przyszłości końcowej umowy, czyli umowy przyrzeczonej. Taka umowa zazwyczaj jest zawierana, gdy strony nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy głównej, np. umowy sprzedaży czy umowy o pracę, dlatego ważne jest uwzględnienie w umowie przedwstępnej nie tylko elementów konstrukcyjnych umowy przyrzeczonej, ale również warunku czy też terminu zawarcia umowy końcowej. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, w szczególności przepisami art. 389 § 1, „Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej”.
Z powyższego przepisu wynika, że:
WAŻNE – różnica pomiędzy umową przedwstępną a umową przyrzeczoną polega na tym, że umowa przedwstępna zobowiązuje jedynie do zawarcia oznaczonej umowy w przyszłości, umowa przyrzeczona określa już konkretne zachowania stron, prowadzące do osiągnięcia zamierzonego przez nie celu gospodarczego.
Zgodnie z przepisem art. 389 § 2 Kodeksu cywilnego „Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia”.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że termin zawarcia umowy przyrzeczonej nie może być niezwłoczny. Nie można więc zawrzeć w umowie przedwstępnej zapisu, że zobowiązujemy stronę do niezwłocznego zawarcia umowy przyrzeczonej. Zasadniczo wskazuje się w umowie konkretną datę (datę kalendarzową).
Przykład 1
Strony zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w terminie do dnia _____ roku.
Jednakże należy pamiętać, że umowa przedwstępna może być jednostronnie albo dwustronnie zobowiązująca. Zasadniczo uprawnienie do wyznaczenia terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej powinno wynikać z treści umowy przedwstępnej, a jeśli nie wynika, to przyjmuje się, że spoczywa na stronie uprawnionej do żądania zawarcia umowy (np. umowa darowizny).
Jeśli umowa jest jednostronnie zobowiązująca, to możliwość wyznaczenia terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej spoczywa tylko na jednej stronie. Natomiast jeśli umowa jest dwustronnie zobowiązująca, to możliwość do wyznaczenia terminu spoczywa na każdej ze stron. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli obie strony są uprawnione do wyznaczenia terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, to termin, chociaż może zostać wyznaczony przez obie strony, który jest wcześniejszy, jest terminem wiążącym.
Przykład 2
Jeśli strony umowy wyznaczyły terminy zawarcia umowy przyrzeczonej, ale terminy te różnią się od siebie, np. strona X wyznaczyła zawarcie umowy przyrzecznej na 12 sierpnia 2025 roku, a strona Y na 26 sierpnia 2025 roku, to strony muszą zawrzeć umowę przyrzeczoną w dacie najwcześniej wyznaczonej, czyli w tym przypadku do 12 sierpnia 2025 roku.
Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w umowie przedwstępnej nie zostanie wskazania konkretna data zawarcia umowy przyrzeczonej. W takim przypadku umowa powinna być zawarta w takim terminie, w którym możliwe jest podjęcie czynności zmierzających do zawarcia umowy, np. po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku strony podpiszą umowę przyrzeczoną w terminie 14 dni od otrzymania dokumentu.
Jeśli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin, w którym należy zawrzeć umowę przyrzeczoną, to strony nie mogą żądać i dążyć do zawarcia umowy końcowej. Co więcej, nie można ustalić innego terminu niż rok do zawarcia umowy przyrzeczonej, albowiem jest to termin zawity i nie ulega on przedłużeniu.
Wobec powyższego warto również zwrócić uwagę na stanowisko wyrażone w orzecznictwie, zgodnie z którym „O nieistnieniu czy nieważności umowy przedwstępnej nie może stanowić brak wskazania terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Treść art. 389 § 2 k.c. wyraźnie wskazuje, że nie jest konieczne określanie w umowie przedwstępnej takiego terminu. Niezastrzeżenie terminu ma jedynie ten skutek, że każda ze stron ma prawo żądania zawarcia umowy przyrzeczonej w terminie nie dłuższym niż rok od dnia zawarcia umowy przedwstępnej. Powyższa regulacja ma i to znaczenie, że niewyznaczenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej pozbawia jej strony prawa żądania jej zawarcia” [por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. akt I ACa 139/19].
Przepisy prawa cywilnego nie regulują formy, w jakiej powinna być zawarta umowa przedwstępna, jednakże z praktyki rekomenduje się, aby taka umowa została zwarta w formie pisemnej.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że „Brak sporządzenia przedwstępnej umowy sprzedaży w formie pisemnej nie stanowił o jej nieistnieniu. Żaden przepis prawa nie wymaga szczególnej formy dla umowy przedwstępnej, nawet gdy dotyczyć ma ona przyszłej umowy sprzedaży nieruchomości (art. 389 § 1 k.c.). Nie zaprzecza temu ograniczenie uprawnień stron umowy w razie gdy umowa przedwstępna zawarta jest w innej formie, niż zastrzeżona dla umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 k.c.)” [por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. akt I ACa 139/19].
Co do zasady treść umowy przedwstępnej powinna odpowiadać treści umowy przyrzeczonej. W umowie przedwstępnej dopuszcza się jednak dodatkowo zamieszczenie zastrzeżeń umownych, przykładowo terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, warunku czy obowiązku zapłaty zadatku.
WAŻNE – umowa przedwstępna może być jednostronnie zobowiązująca, niemniej w praktyce częściej spotykaną konstrukcją jest umowa przedwstępna dwustronnie zobowiązująca, w ramach której obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej spoczywa jednocześnie na obu stronach umowy.
Uchylenie od zawarcia umowy przyrzeczonej zostało uregulowane w przepisie art. 390 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem:
W przypadku gdy strona, która była zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej, uchyla się od jej zawarcia, to strona „poszkodowana” niezawarciem umowy może żądać naprawienia szkody, która powstała w związku z niezawarciem umowy. Szkoda rozumiana jest jako straty, które poniosła ta osoba, czyli np. gdy:
WAŻNE – wszystkie roszczenia z umowy przedwstępnej, czy to o zawarcie umowy przyrzeczonej, czy to o zapłatę odszkodowania za brak zawarcia umowy przyrzeczonej, przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała zostać zawarta.
Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży możesz pobrać tutaj.
Umowa przedwstępna to niewątpliwie umowa ochronna, bowiem zobowiązuje ona strony do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości, w konkretnym terminie. Zawiera się ją w fazie przygotowywania umowy końcowej. Jeśli zatem zależy nam na zawarciu umowy, np. sprzedaży/zakupu rzeczy ruchomej, ale potrzebny jest czas przykładowo na zdobycie środków pieniężnych (w przypadku kupującego), to taka umowa o charakterze przedwstępnym może przybrać formę zabezpieczającą przed ewentualnym szybszym zbyciem przedmiotu sprzedaży. Z kolei sprzedający będzie mieć pewność, iż jego przedmiot zostanie sprzedany, tylko że w późniejszym czasie. Gdy jednak nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, to strony umowy nie będą poszkodowane, albowiem mogą wystąpić z roszczeniem o zapłatę odszkodowania z tytułu np. utraconych korzyści.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!