|
|
4 minut czytania

Umowa przewłaszczenia a rozliczanie środków trwałych

Wziąłeś kredyt i bank jako zabezpieczenie zażyczył sobie podpisania umowy umowy przewłaszczenia? Sprawdźmy jak na spojrzeć od strony podatku PIT.

amortyzacja przewłaszczonych środków

Jeżeli zaciągamy kredyt bankowy lub chcemy uzyskać pożyczkę na prowadzoną działalność gospodarczą banki czasami warunkują przyznanie środków finansowych w zamian za podpisanie umowy przewłaszczeniowej. Jest to forma zabezpieczenia dla banku do czasu spłaty całego zadłużenia.

Co to jest umowa przewłaszczenia?

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną – nie jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Oznacza to, że strony mogą w zasadzie dowolnie określić swoje prawa i obowiązki.
W praktyce występują dwa rodzaje umów:

  1. Zawarte pod warunkiem zawieszającym – własność rzeczy przejdzie na wierzyciela dopiero gdy dłużnik nie spełni świadczenia w terminie. Spłata zadłużenia w terminie powoduje rozwiązanie umowy z mocy prawa. Ten rodzaj umowy stosuje się tylko do ruchomości.
  2. Zawarte pod warunkiem rozwiązującym – własność rzeczy wraca do dłużnika dopiero z chwilą spłaty kwoty oznaczonej w umowie. W tym przypadku występują 2 umowy: pierwsza dotycząca przeniesienia własności rzeczy na wierzyciela, druga o ponownym przeniesieniu na dłużnika/właściciela po spłacie zadłużenia. Ten rodzaj umowy stosuje się do ruchomości i nieruchomości. W przypadku przewłaszczenia nieruchomości wymagane jest zawarcie takiej umowy w formie aktu notarialnego.

Przewłaszczenie w prawie bankowym

W ustawie prawo bankowe podana jest informacja na temat przewłaszczenia:


“Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych. W przypadku gdy przeniesiona została własność rzeczy określonej co do gatunku lub zbioru rzeczy, dłużnik lub osoba trzecia obowiązani są wyodrębnić i oznaczyć rzecz lub zbiór rzeczy oraz – jeżeli umowa nie stanowi inaczej – prowadzić ewidencję zmian w zakresie przedmiotu przewłaszczenia.”

Podpisanie umowy przewłaszczenia jest dobre dla banku, który szybciej będzie mógł odzyskać rzecz będącą przedmiotem umowy i ją sprzedać, jeżeli dłużnik nie spełni warunków spłaty. W przypadku dłużnika pozytywne jest, że może użytkować rzeczy będące przedmiotem umowy w prowadzonej działalności.

Amortyzacja przewłaszczonych środków trwałych – jak rozliczyć?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Należy pamiętać, że amortyzacji podlegają składniki stanowiące własnośćlub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Zawarcie umowy przewłaszczeniowej nie zmienia sposobu rozliczania jego amortyzacji. W dalszym ciągu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych będzie dokonywał przedsiębiorca/pożyczkobiorca/kredytobiorca. Wartość odpisów znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR firmy. Dokonanie przewłaszczenia przez kredytujący bank na zabezpieczenie spłaty kredytu/pożyczki nie ma również wpływu na wartość początkową środka trwałego.

Zwolnienie ze składek ZUS a nadpłata z poprzednich okresów – przeczytaj.
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie