Jesteś zatrudniony na umowy cywilnoprawne i nie płacisz składek ZUS? Już niedługo to się może zmienić, przeczytaj artykuł na ten temat.
Na temat oskładkowania wszystkich umów zlecenie rozmawia się już od dłuższego czasu. Dodatkowo Komisja Europejska naciska na wprowadzenie tych zmian, jest to jeden z warunków niezbędnych do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W dzisiejszej publikacji napiszemy o jakich zmianach jest mowa w kontekście opłacania składek ZUS od umowy-zlecenie i od umowy o dzieło począwszy od 2025 roku.
W obecnym kształcie przepisy są tak skonstruowane, że nie od wszystkich umów-zlecenie należy opłacać składki ZUS. Często mówi się i pisze o tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że nie zawsze i nie każdy zapłaci składki społeczne od każdej umowy-zlecenie, pisaliśmy na ten temat na łamach naszych publikacji, zachęcamy do przeczytania.
Jeżeli natomiast chodzi o umowę o dzieło, to na dzień dzisiejszy w ogóle nie podlega pod składki społeczne ani pod składkę zdrowotną. Od umowy o dzieło opłacana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy.
Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej warto zapoznać się z publikacją, w której opisujemy różnice pomiędzy umową-zlecenie i umową o dzieło, co pozwoli uniknąć błędów o konsekwencji z tym związanych, link do artykułu znajduje się tutaj.
Na temat składek społecznych od każdej umowy zlecenie pisaliśmy już w 2022 roku, informując że każde zlecenie będzie w pełni oskładkowane, bez względu na ilość zawieranych umów. Temat więc nie jest nowy i cyklicznie powraca. Poprzednio mowa była na temat zmian przepisów począwszy od 2023 roku, ale jak widać się nie stało. Temat jednak znowu powraca i widoczny jest coraz większy nacisk na wprowadzenie zmian przepisów. Informacje na ten temat pojawiły się w Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024, który trafił do konsultacji społecznych. W niektórych doniesieniach prasowych pojawia się informacja, że zmiana przepisów miałaby objąć wszystkie umowy cywilnoprawne, a więc zarówno umowy-zlecenie i umowy o dzieło. Natomiast w innych doniesieniach mowa jest tylko o umowach zlecenie, niezależnie od kwoty uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany są uzasadnione koniecznością uporządkowania i uszczelniania systemu ubezpieczeń społecznych.
Oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych znacząco wpłynęłoby na obciążenie finansowe pracodawców, którzy przecież mają również obowiązek opłacania składek ZUS w części płatnika składek. Osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne również odczułyby znacząco zmianę przepisów, ponieważ ich wynagrodzenia do wypłaty byłoby dużo niższe. To czy przepisy wejdą w życie i jaki będzie ich ostateczny kształt na razie trudno wypowiedzieć się w sposób jednoznaczny. Cały czas temat jest na etapie konsultacji i więcej szczegółów na ten temat na pewno pojawi się w pierwszym kwartale 2025 roku. Chętnie podzielimy się nowymi informacjami na ten temat na łamach naszych publikacji.
Stan prawny na dzień: 11.12.2024 r.