|
|
4 minut czytania

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza – kompendium 2025

Upadłość konsumencka to proces, który pozwala osobom fizycznym na pozbycie się długów w przypadku trwałej niewypłacalności. Wielu przedsiębiorców jednak zastanawia się, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej uniemożliwia skorzystanie z tej formy wsparcia prawnego.

upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka w 2025 roku – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Czym jest upadłość konsumencka?

Pojęcie niewypłacalności

Pojęcie niewypłacalności zostało uregulowane w przepisie art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i oznacza, że dłużnik uznawany jest za niewypłacalnego, jeśli nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Istnieje domniemanie niewypłacalności, gdy opóźnienie w spłacie zobowiązań przekracza 3 miesiące. W przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych posiadających zdolność prawną niewypłacalność zachodzi również wtedy, gdy wartość ich zobowiązań przewyższa wartość majątku przez okres dłuższy niż 24 miesiące (przy ocenie tej sytuacji nie uwzględnia się składników majątku, które nie wchodzą w skład masy upadłości).

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pociągnąć do odpowiedzialności niewypłacalnego dłużnika i skutecznie odzyskać swoje należności, to przeczytaj ten artykuł.

Pojęcie upadłości

Zatem upadłość jest ogłaszana wobec dłużnika, który utracił zdolność do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań. Jest to nic innego jak sytuacja, w której dłużnik – będący osobą fizyczną, prawną lub jednostką organizacyjną ze zdolnością prawną – zostaje oficjalnie uznany za niewypłacalnego. Okoliczność ta rozpoczyna postępowanie upadłościowe, którego celem jest jak największe zaspokojenie wierzycieli, zazwyczaj poprzez sprzedaż majątku dłużnika lub zawarcie porozumienia z wierzycielami.

WAŻNE – upadłość dla przedsiębiorców oznacza koniec prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast dla osób fizycznych może skutkować tzw. oddłużeniem, czyli umorzeniem części lub całości długów po zakończeniu procedury. Pamiętaj jednak, że upadłości nie można ogłosić wobec osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

Upadłość konsumencka dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Co szczególnie istotne, upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić:

  • osoby fizyczne będące przedsiębiorcami (zarejestrowane we właściwym rejestrze, tj. CEIDG);
  • osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, jeśli prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą;
  • osoby fizyczne będące wspólnikami osobowych spółek handlowych, które ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, tj. wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowej i spółki komandytowo akcyjnej;
  • wspólnicy spółki partnerskiej.

Również osoby prowadzące działalność w formie spółek prawa handlowego (np. spółka z o.o., spółka akcyjna) nie mają możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, ponieważ są uznawane za przedsiębiorców, a nie konsumentów.

WAŻNE – wniosek o upadłość konsumencką może złożyć każdy, kto nie prowadzi działalności gospodarczej lub zakończył jej prowadzenie przed złożeniem wniosku.

Tym samym upadłość konsumencka może zostać ogłoszona wyłącznie przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są niewypłacalne. Zatem aby móc skorzystać z upadłości konsumenckiej, dłużnik musi spełnić kilka warunków:

  • nieprowadzenie działalności gospodarczej – osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką nie może być przedsiębiorcą, a jeśli wcześniej prowadziła działalność gospodarcza, to musi wykazać, że już jej nie prowadzi;
  • niewypłacalność – osoba składająca wniosek o upadłość musi być niewypłacalna, czyli niezdolna do regulowania swoich zobowiązań finansowych w terminie;
  • brak możliwości spłaty długów – osoba składająca wniosek o upadłość musi udowodnić, że nie jest w stanie spłacić swoich długów w terminie.

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej, dopóki nie zakończą działalności i nie zostaną wykreśleni z CEIDG. Dlatego jeśli były przedsiębiorca chce skorzystać z upadłości konsumenckiej, musi spełnić warunek w postaci nieprowadzenia działalności gospodarczej na dzień składania wniosku.

Przedsiębiorca, który chce ogłosić upadłość konsumencką, musi spełnić następujące warunki:

  • utrata statusu przedsiębiorcy poprzez zamknięcie działalności gospodarczej przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką;
  • trwała niewypłacalność;
  • brak możliwości spłaty zobowiązań.

Upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą bez wpisu do ewidencji

Zgodnie z przepisem art. 9 Prawa upadłościowego wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, mimo braku jej zgłoszenia do odpowiedniego rejestru. Wniosek można złożyć, jeśli nie minął rok od zaprzestania działalności gospodarczej.

WAŻNE – w przypadku śmierci przedsiębiorcy upadłość może zostać ogłoszona, jeśli wniosek złożono w ciągu roku od śmierci, a w przypadku zarządu sukcesyjnego – również po tym czasie, ale przed jego wygaśnięciem. Wnioski mogą składać wierzyciele, spadkobiercy, małżonek oraz dzieci i rodzice zmarłego. Osoba fizyczna, która zakończyła działalność gospodarczą, może również zostać objęta upadłością, jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu roku od wykreślenia jej z rejestru. Dotyczy to także byłych wspólników spółek osobowych. Upadłość może być ogłoszona również w przypadku, gdy osoba prowadziła działalność gospodarczą bez rejestracji, jeśli minął mniej niż rok od zaprzestania działalności.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką

Zgłoszenie wniosku o upadłość konsumencką odbywa się w kilku etapach:

  • weryfikacja, czy upadłość jest możliwa pod względem podmiotowym i przedmiotowym,
  • przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką wraz z dokumentami,
  • złożenie wniosku do sądu,
  • rozpatrzenie wniosku przez sąd,
  • wyznaczenie syndyka,
  • wszczęcie postępowania upadłościowego,
  • zakończenie postępowania upadłościowego.
  • Alternatywne rozwiązania dla przedsiębiorców

    Przedsiębiorcy, którzy wciąż prowadzą działalność i nie mają możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, mogą rozważyć alternatywne opcje:

    • upadłość przedsiębiorcy – procedura skierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą; więcej na temat upadłości firmy przeczytasz tutaj;
    • układ z wierzycielami – opcja umożliwiająca restrukturyzację zadłużenia i uniknięcie upadłości;
    • zawieszenie działalności – daje czas na poprawę sytuacji finansowej; więcej na temat zawieszenia działalności firmy przeczytasz tutaj.

    Podsumowanie

    Upadłość konsumencka to niewątpliwie skuteczne narzędzie służące oddłużeniu się, które przysługuje osobom fizycznym. Aby móc złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, nie można jednak prowadzić działalności gospodarczej. Osoby fizyczne, które są w trakcie prowadzenia działalności, nie mogą skorzystać z tej formy oddłużenia i muszą rozważyć inne alternatywne opcje, takie jak upadłość przedsiębiorcy lub restrukturyzacja zadłużenia.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003