Zamierzasz skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Sprawdź, jakie są zasady udzielania tego urlopu.
Osoby, które zajmują się wychowywanie dzieci, zarówno własnych, jak i przysposobionych, mają prawo do skorzystania z różnego rodzaju uprawnień rodzicielskich. Jednym z nich jest urlop rodzicielski, o którym napiszemy kilka informacji w dzisiejszej publikacji.
Podstawowym warunkiem skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie urlopu macierzyńskiego lub zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres trwania urlopu macierzyńskiego. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego może być złożony na dwa sposoby:
Ubieganie się o urlop rodzicielski nie jest obowiązkiem, a jedynie przywilejem pracownika. Może on skorzystać z urlopu w całości lub w części lub nie korzystać w ogóle. Wymiar urlopu rodzicielskiego wynika z przepisów i wynosi:
Urlop rodzicielski może zostać wykorzystany w różnych konfiguracjach:
Urlop rodzicielski można wykorzystać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat.
Pani Joanna i pan Michał postanowili razem przebywać na urlopie rodzicielskim. W takim układzie wymiar tego urlopu dla każdego z nich wynosi przy jednym dziecku po 16 tygodni.
Pani Aneta zdecydowała się na wykorzystanie w części urlopu rodzicielskiego zaraz po urlopie macierzyńskim w ilości 10 tygodni. Po tym czasie wniosek o urlop rodzicielski złożył mąż pani Aneta w ilości 8 tygodni. Pozostałe 14 tygodni urlopu można wykorzystać w całości lub dzieląc na dwie części np. 8 i 6 tygodni urlopu.
W trakcie trwania urlopu rodzicielskiego pracownik może świadczyć pracę dla swojego pracodawcy, jednak wymiar czasu pracy nie może przekraczać ½ etatu. W takiej sytuacji wymiar czasu urlopu rodzicielskiego ulega proporcjonalnemu do wymiaru czasu pracy wydłużeniu, maksymalnie do:
W tym przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Oczywiście wydłużenie urlopu będzie wyglądało inaczej w zależności od tego, na jaką część etatu jest zatrudniony pracownik.
Pani Klara postanowiła skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 12 tygodni i jednocześnie podjęła zatrudnienie u własnego pracodawcy na ⅓ etatu. W tym przypadku wymiar urlopu rodzicielskiego wydłuży się o 4 tygodnie (12 x 1/3 etatu). Pani Klara musi wskazać, jak będzie pracowała w tej wydłużonej części urlopu. Jeżeli będzie to ½ etatu, to urlop zostanie wydłużony o kolejne 8 tygodni, a wynika to z wyliczenia: 4 tygodnie ÷ (1-½) = 8 tygodni.Czyli łączny czas urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 20 tygodni (12+8), przy czym przez 12 tygodni urlop będzie łączony z pracą na ⅓ etatu, a przez kolejne 8 tygodni z pracą na ½ etatu.
Zapowiadane zmiany w urlopach rodzicielskich, które miały wejść w życie 2 sierpnia 2022 roku zostały przesunięte na 1 stycznia 2023 r. Po zmianach wydłużony zostanie urlop rodzicielski i będzie wyglądał następująco:
Urlop rodzicielski nie będzie mógł być po zmianach wykorzystany tylko przez jednego z rodziców. Co najmniej 9 tygodni urlopu będzie musiało być wykorzystane przez drugiego rodzica, nie będzie możliwości zrzeczenia się tej części na rzecz drugiego rodzica. Jest to zmiana w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.
Urlop rodzicielski jest dodatkowym czasem, w którym rodzice mogą się zajmować swoimi dziećmi. Ustawodawca wprowadził możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego, o czym więcej napisaliśmy w podlinkowanej publikacji. Na urlopie rodzicielskim można podejmować różne formy aktywności zawodowej, może to być również praca u własnego pracodawcy, tylko wówczas jest to możliwe maksymalnie na ½ etatu. Zmiana ustawy Kodeks pracy ma wprowadzić wydłużenie urlopu rodzicielskiego o kolejne 9 tygodni, ale na razie ustawa jest jeszcze procedowana. Więcej szczegółów na ten temat pojawi się na łamach naszych publikacji w momencie wejścia przepisów w życie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Co stanowi warunek skorzystania z urlopu rodzicielskiego?
Jak należy rozumieć urlop rodzicielski?