Zastanawiasz się komu przysługuje urlop okolicznościowy i na jakich warunkach można z niego skorzystać? W dzisiejszym artykule dostępne będą wszystkie informacje na ten temat.
Praca na etacie daje wiele przywilejów, jednym z nich jest prawo do urlopów z różnego tytułu. Jednak nie każdy urlop przysługuje z automatu wszystkim pracownikom, tak też jest w przypadku urlopu okolicznościowego, o którym będziemy pisać w dzisiejszej publikacji. Dowiemy się między innymi kto i kiedy może z niego skorzystać.
Urlop okolicznościowy przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, wynika to wprost z przepisów. Potoczne rozumienie słowa “okolicznościowy” nasuwa skojarzenia z jakąś sytuacją, która występuje sporadycznie i ma związek z jakimś ważnym wydarzeniem w życiu osobistym. Ustawodawca wydał Rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, w którym zamieszczone są m.in. informacje na temat obowiązku zwolnienia pracownika od świadczenia pracy w ściśle określonych okolicznościach tam wymienionych.
W praktyce posługujemy się pojęciem “urlop okolicznościowy” a tak naprawdę jest to zwolnienie od świadczenia pracy na określony czas.
Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop okolicznościowy i pracodawca nie może odmówić jego udzielenia |
Wymiar urlopu okolicznościowego został wskazany w Rozporządzeniu |
Przepisy Rozporządzenia obowiązują wszystkich pracodawców, również takich, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniają pracowników |
2 dni urlopu okolicznościowego przysługuje z tytułu:
|
1 dzień urlopu okolicznościowego przysługuje z tytułu:
|
Ważne!
Za czas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia |
Wymiar urlopu okolicznościowego nie zależy od wymiaru etatu. Pracownik zatrudniony na część etatu otrzyma urlop na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy. Urlop okolicznościowy nie wlicza się do limitu urlopu wypoczynkowego, który przysługuje na mocy ustawy Kodeks pracy |
Jeśli u danego pracodawcy obowiązują wzory wniosków, to pracownik może skorzystać z takiego wzoru |
Uwaga!
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, pracownik powiadamia pracodawcę osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową |
Co do zasady pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności niezwłocznie, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy |
Z przepisów nie wynika wprost, że mają być załączone dokumenty potwierdzające prawo do urlopu okolicznościowego, przyjmuje się jednak, że należy przedłożyć pracodawcy odpowiednio:
|
Na stronie internetowej można przeczytać, że urlop okolicznościowy nie przysługuje pracownikowi, który bierze tylko ślub kościelny. Urlop jest udzielany w przypadku ślubu cywilnego lub konkordatowego. Przykładowo jeśli pracownik w jednym roku bierze ślub cywilny a w kolejnym ślub kościelny, to urlop okolicznościowy przysługuje jedynie z tytułu ślubu cywilnego |
Warto jeszcze podkreślić, że urlop okolicznościowy z tytułu śmierci członków najbliższej rodziny przysługuje na każdego oddzielnie. Jeśli doszłoby do śmierci rodziców, dziadków w tym samym roku w niewielkim odstępie czasu, to urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze 2 dni z powodu zgonu matki i 2 dni z powodu zgonu ojca. Ta sama zasada będzie dotyczyła dziadków, przy czy w tym przypadku wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 1 dzień.
Można jeszcze zadać pytanie, czy jeżeli do śmierci dojdzie w tym samym czasie, to czy przysługuje urlop w podwójnym wymiarze, tj. np. 4 dni w przypadku zgonu rodziców? Przepisy nie odnoszą się do tak szczegółowych przypadków, jednak można zakładać, że pracodawca powinien udzielić urlopu w takiej wysokości. Intencją ustawodawcy jest zawsze dobro pracownika i ten aspekt powinien być wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Przepisy nie narzucają terminu, w którym ma być wykorzystany urlop okolicznościowy. Taki urlop przysługuje jedynie w roku, w którym miało miejsce zdarzenie powiązane z urlopem. Warto mieć jednak na uwadze, że w niektórych sytuacjach urlop okolicznościowy może przepaść i pracownik powinien o tym pamiętać. Pokażemy na przykładach, kiedy to może mieć miejsce. Nie zawsze okoliczności udzielania urlopu są takie oczywiste. Pomimo, że taki urlop przysługuje na okoliczność konkretnego zdarzenia, to nie zawsze musi być wykorzystany w dniu wystąpienia tego zdarzenia.
Pan Jakub postanowił wziąć ślub cywilny 31 grudnia 2024 r. Wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego złożył dopiero 2 stycznia 2025 r. W takim przypadku prawo do urlopu wygasło, ponieważ urlop nie przechodzi na kolejny rok podatkowy.,/p>
Pan Adam przebywa na urlopie wypoczynkowym, w trakcie którego urodziło mu się dziecko. W takim przypadku nie może przerwać urlopu wypoczynkowego, żeby wziąć urlop okolicznościowy. Brak szczegółowych przepisów dopuszcza możliwość udzielenia takiego urlopu po zakończonym urlopie wypoczynkowym, jednak w takich przypadkach będzie to podlegało indywidualnej ocenie u danego pracodawcy.,/p>
Pani Agata miała zaplanowany ślub i z tego tytułu wykorzystała 2 dni urlopu okolicznościowego przed terminem ślubu. Jednak uroczystość nie doszła do skutku. W takim przypadku urlop okolicznościowy nie przysługuje. Jeśli pani Agata ma urlop wypoczynkowy, to zastąpi on urlop okolicznościowy, w przeciwnym razie należałoby wnioskować o urlop bezpłatny.
W trakcie długiego zwolnienia lekarskiego zmarła babcia pani Ilony i w tym czasie odbył się również jej pogrzeb. Po powrocie do pracy pani Ilona złożyła wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego z powodu śmierci babci, ponieważ w tym dniu odczytywany był testament u notariusza. Jest to okoliczność powiązana i pracodawca powinien udzielić urlopu.
W dzisiejszej publikacji omówiony został temat udzielania urlopu okolicznościowego, kto i kiedy może z niego skorzystać, kiedy taki urlop może przepaść.
Urlop okolicznościowy przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, bez względu na wymiar zatrudnienia. Urlop przysługuje w wymiarze 1 lub 2 dni, w zależności od przyczyny, szczegóły znajdują się w Rozporządzeniu, które reguluje ten temat.
Termin wykorzystania urlopu nie został wyraźnie wskazany w przepisach. Powinien być to jednak termin tuż przed lub po wydarzeniu. Urlop można wykorzystać jedynie w roku kalendarzowym, w którym zaistniała okoliczność uprawniająca do urlopu. Niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok.
Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, że chce skorzystać z urlopu okolicznościowego. Forma zawiadomienia powinna być zgodna z przepisami obowiązującymi u danego pracodawcy, chyba że takich nie ma, to dowolna.
Jeśli z jakiś powodów ustanie przyczyna udzielenia urlopu, to pracownik będzie musiał go zastąpić urlopem wypoczynkowym, jeśli taki posiada lub poprosić o urlop bezpłatny.
Stan prawny na dzień:16.10.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!