Podejmowanie biznesowych gości posiłkiem jest już postrzegane jako standardowa praktyka, mająca na celu budowanie dobrego wizerunku firmy. Warto jednak wiedzieć, że posiłek posiłkowi nierówny – w zależności od rodzaju usługi gastronomicznej lub cateringu, inaczej może wyglądać odliczenie VAT.
Usługa gastronomiczna bez odliczenia VAT
Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, odliczenie VAT od usług gastronomicznych nie jest możliwe – wskazuje na to art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b. Zatem będzie tak nawet w sytuacji, kiedy posiłek spełnia warunki uznania go za wydatek firmowy, i jest poniesiony na cele działalności opodatkowanej. Zgodnie z powyższym nie ma wątpliwości, że posiłek przygotowany i podany w miejscu jego przygotowania nie będzie podlegał odliczeniu VAT.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaOdliczenie VAT przy cateringu
Popularność cateringu i coraz szersza oferta dowozu gotowych posiłków skłoniła przedsiębiorców do zapytania, czy również takie posiłki nie uprawniają do odliczenia VAT. Organy skarbowe, posiłkując się orzeczeniami wydanymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydały w tym zakresie opinię (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 kwietnia 2016 r.)
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoZgodnie z powyższymi orzeczeniami, catering nie jest jednoznaczny z usługą gastronomiczną, zatem co do zasady przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług cateringowych – oczywiście w takim zakresie, w jakim służą one działalności opodatkowanej oraz są właściwie udokumentowane fakturami. Catering jak przygotowanie i dowóz żywności w świetle przepisów podatkowych powinien być traktowany raczej na równi z dostawą towaru, a nie usługą gastronomiczną. Ponadto – jak zauważył TSUE – w skład usługi gastronomicznej wchodzi nie tylko posiłek, ale też możliwość korzystania z infrastruktury i obsługi w restauracji. Takie opcje nie są natomiast dostępne w cateringu.
Program do faktur – Darmowe kontoTym samym, zgodnie z obecną linią interpretacyjną, spożywanie firmowych posiłków w restauracji nie uprawnia do odliczenia VAT, jednak zamówienie cateringu na firmowe spotkanie z kontrahentem będzie już dawało taką możliwość.
Czy faktury cateringowe muszą być specjalnie oznaczane, wystawione? Co w przypadku zamówień przez portale typu pyszne.pl? Faktura/paragon z NIP wystawiany jest przez restauratora a jedzenie przywożone i spożywane poza restauracją. Czy może to być uznane jako katering?