Czy wiesz, że zmieniła się definicja używanych środków trwałych? Sprawdź, jakie to może mieć dla ciebie znaczenie.
Jeżeli jeszcze ktoś nie zauważył, że od 2021 roku zmieniła się definicja używanych środków trwałych, to najwyższa pora, żeby zwrócić uwagę na ten fakt. Wbrew pozorom ta zmiana, która została wprowadzona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, może dotyczyć wielu przedsiębiorców. W dzisiejszej publikacji zobrazujemy, na czym polega wprowadzona modyfikacja i jak ją stosować w praktyce.
W ustawie o PIT istnieje przepis, który definiuje pojęcie używanych środków trwałych. Poniżej przedstawiamy jak brzmiała ta definicja do końca 2020 roku, a jak brzmi od 1 stycznia 2021 roku:
|
|
|
Jeżeli środek trwały spełnia założenia ustawowe, to wówczas przedsiębiorca ma prawo do stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych.
Jak widzimy w powyższym zestawieniu, tylko środki trwałe, które zostaną nabyte od innego podmiotu mogą być traktowane, jako używane, przed zmianą nie miało to znaczenia. Takim typowym przykładem jest wykup przedmiotu leasingu. Do końca 2020 roku przedsiębiorca mógł po wykupie wprowadzić leasingowany przedmiot, dla którego stosował indywidualną stawkę amortyzacyjną.
Przekład 1
Jan Kowalski nabył samochód osobowy w leasingu operacyjnym w 2018 roku. Umowa leasingu zakończyła się we wrześniu 2020 roku, pan Jan dokonał wykupu samochodu na firmę i w tym samym miesiącu wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Zgodnie z ustawą o PIT amortyzacja używanego samochodu osobowego wynosiła do końca 2020 roku 30 miesięcy.
Przykład 2
Krystyna Nowak wykupiła samochód osobowy z leasingu operacyjnego w miesiącu lutym 2021 roku, wartość wykupu wynosi 30.000 zł. Pani Krystyna nie może już w 2021 roku skorzystać z indywidualnych stawek amortyzacyjnych, ponieważ samochód nie jest traktowany, jako używany środek trwały, z uwagi na użytkowanie przez ten sam podmiot, a więc panią Krystynę. W tym przypadku amortyzacja będzie wynosiła 60 miesięcy, a więc 2 razy dłużej niż do końca 2020 roku.
Zmiana przepisów od 2021 roku na pewno będzie miała wpływ na przedsiębiorców, którzy w zawieranych umowach leasingu operacyjnego wskazali wartość wykupu powyżej 10.000 zł. Jeżeli będzie poniżej tej kwoty można dokonać jednorazowej amortyzacji. Nowe zasady definiowania używanych środków trwałych należy stosować do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji po 31 grudnia 2020 roku. Ustawodawca nie wskazał przepisów przejściowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!