Mechanizm VAT w pigułce
Podatek od towarów i usług (VAT) jest naliczany przy większości sprzedaży na rynku. Czynni podatnicy VAT ustalają cenę swoich produktów, a następnie doliczają do niej VAT według właściwej stawki. Jednocześnie podatnicy VAT dokonując zakupów związanych z prowadzoną działalnością, mają prawo do odliczenia VAT naliczonego – czyli do odzyskania go od fiskusa. Do urzędu skarbowego wpłaca się we właściwym terminie wartość VAT należnego pomniejszonego o naliczony. Jeśli wystąpi nadwyżka naliczonego, można wnioskować o zwrot środków lub przenieść je na kolejny okres rozliczeniowy.Kiedy wybrać VAT?
Znając mechanizm działania VAT można ustalić, kiedy jednak wybrać VAT. Zatem, jeśli w swojej firmie:- sprzedaż opodatkowaną obniżoną stawką VAT (niższy VAT należny)
- zagraniczną sprzedaż usług, do których opodatkowania zobowiązany jest nabywca (VAT należny nie występuje)
- sprzedaż krajową podlegającą pod odwrotne obciążenie (VAT należny nie występuje)
- dużych inwestycji (powstaje dużo VAT naliczonego)
- wielu nabyć od kontrahentów zagranicznych (np. WNT, import usług, generalnie neutralne w VAT dla czynnych podatników)
- większość klientów to czynni podatnicy VAT (mają prawo do odliczenia – ich kosztem rzeczywistym będzie tylko zakup w kwocie netto)
Kiedy zostać nieVATowcem?
Możliwe, że twojej firmie będziesz korzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie masz potrzeby dokonywania rejestracji do podatku VAT, jeśli:- większość klientów to podatnicy zwolnieni z VAT lub klienci detaliczni (nie mają prawa do odliczenia VAT)
- nabywasz towary lub usługi zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką obniżoną (niewielki VAT naliczony lub jego brak)
- zaczynasz prowadzić działalność (mniej formalności).
Podatek dochodowy – musisz go rozliczyć! Sprawdź najpopularniejsze metody i wybierz najlepszą dla siebie!
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
Bardzo dobry artykuł. Polecam.