|
|
2 minut czytania

VAT czy zwolnienie – co się bardziej opłaca?

Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, musi pomyśleć o podatkach – dochodowym oraz VAT. O ile ten pierwszy jest obowiązkowy, o tyle w przypadku podatku od towarów i usług w większości sytuacji można zdecydować, czy być czynnym podatnikiem, czy skorzystać ze zwolnienia.

zwolnienie z VAT
Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, musi pomyśleć o podatkach – dochodowym oraz VAT. O ile ten pierwszy jest obowiązkowy, o tyle w przypadku podatku od towarów i usług w większości sytuacji można zdecydować. Być czynnym podatnikiem, czy skorzystać ze zwolnienia? Przedsiębiorcy, którzy nie są zobligowani do rejestracji mogą samodzielnie zdecydować. Poniżej klika przydatnych informacji na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o rejestracji do VAT.

Mechanizm VAT w pigułce

Podatek od towarów i usług (VAT) jest naliczany przy większości sprzedaży na rynku. Czynni podatnicy VAT ustalają cenę swoich produktów, a następnie doliczają do niej VAT według właściwej stawki. Jednocześnie podatnicy VAT dokonując zakupów związanych z prowadzoną działalnością, mają prawo do odliczenia VAT naliczonego – czyli do odzyskania go od fiskusa. Do urzędu skarbowego wpłaca się we właściwym terminie wartość VAT należnego pomniejszonego o naliczony. Jeśli wystąpi nadwyżka naliczonego, można wnioskować o zwrot środków lub przenieść je na kolejny okres rozliczeniowy.

Kiedy wybrać VAT?

Znając mechanizm działania VAT można ustalić, kiedy jednak wybrać VAT. Zatem, jeśli w swojej firmie:
  • sprzedaż opodatkowaną obniżoną stawką VAT (niższy VAT należny)
  • zagraniczną sprzedaż usług, do których opodatkowania zobowiązany jest nabywca (VAT należny nie występuje)
  • sprzedaż krajową podlegającą pod odwrotne obciążenie (VAT należny nie występuje)
lub dokonujesz
  • dużych inwestycji (powstaje dużo VAT naliczonego)
  • wielu nabyć od kontrahentów zagranicznych (np. WNT, import usług, generalnie neutralne w VAT dla czynnych podatników)
albo też:
  • większość klientów to czynni podatnicy VAT (mają prawo do odliczenia – ich kosztem rzeczywistym będzie tylko zakup w kwocie netto)
warto zastanowić się nad rejestracją do podatku VAT. Istotne jednak, że przy sprzedaży wskazanej w pierwszych punktach lub dużych inwestycjach możliwe jest powstawanie częstych nadwyżek VAT naliczonego. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zwrotu, jednak zasadniczo następuje on po 60 dniach od złożenia deklaracji, i może wiązać się z kontrolą skarbową.

Kiedy zostać nieVATowcem?

Możliwe, że twojej firmie będziesz korzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie masz potrzeby dokonywania rejestracji do podatku VAT, jeśli:
  • większość klientów to podatnicy zwolnieni z VAT lub klienci detaliczni (nie mają prawa do odliczenia VAT)
  • nabywasz towary lub usługi zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką obniżoną (niewielki VAT naliczony lub jego brak)
  • zaczynasz prowadzić działalność (mniej formalności).
Podejmując decyzję o zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT warto rozważyć powyższe punkty – pamiętaj, że każda firma jest inna, więc analizy trzeba dokonać indywidualnie!

Podatek dochodowy – musisz go rozliczyć! Sprawdź najpopularniejsze metody i wybierz najlepszą dla siebie!

  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    remiza wiejska na wesele to sz

    Bardzo dobry artykuł. Polecam.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003