Procedura VAT marża dotyczy rozliczania podatku VAT według procedur szczególnych. Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy rozliczania podatków, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że pozostają oni w mniejszości. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie: kiedy stosujemy VAT marżę?
Kiedy stosować VAT marża – opublikowane zagadnienia:
Co to jest faktura VAT marża?
Przepisy szczególne na temat VAT marża zostały opisane w ustawie o podatku VAT. W art. 119 i 120 wskazane zostały warunki, na jakich zasadach przedsiębiorcy rozliczają takie transakcje. Z tych przepisów dowiemy się również kto może skorzystać z rozliczania w VAT marża.
Marża, o której jest mowa w przepisach jest to kwota prowizji, jaką przedsiębiorca uzyskuje dokonując transakcji zakupu i sprzedaży określonej grupy towarów i usług. Jest to więc różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. W kwocie marży zawarty jest również podatek VAT należny, który należy obliczyć metodą w stu.
Kto może stosować VAT marża?
Z tej formy rozliczania podatku VAT może skorzystać wąska grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i dokonują dostaw towarów lub usług:
- turystycznych,
- towarów używanych,
- dzieł sztuki,
- przedmiotów kolekcjonerskich,
- antyków.
Dodatkowo w ustawie o VAT zostały dokładnie opisane warunki, jakie muszą spełniać towary i usługi, aby można je było uznać i opodatkować w procedurze marży.
Kiedy można stosować VAT marża?
Przepis jasno precyzuje, że towar używany musi być nabyty od:
- osób innych niż podatnicy podatku VAT,
- podatników podatku VAT zwolnionych – jeżeli dostawa towarów była zwolniona z podatku VAT (zwolnienia przedmiotowe – art. 43 ust. 1 pkt 2, zwolnienie podmiotowe art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT),
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża
Towarem używanym, zgodnie z przepisami o VAT, są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. W praktyce najczęściej taka forma opodatkowania jest stosowana przy sprzedaży używanych sprzętów elektronicznych typu: telefony komórkowe, laptopy, tablety jak również przy sprzedaży samochodów.
Nabyty towar używany, aby mógł być opodatkowany w procedurze marży musi być zakupiony celem dalszej odsprzedaży.
Przy stosowaniu tej formy rozliczania w podatku VAT przedsiębiorca musi pamiętać, żeby obliczyć i odprowadzić podatek VAT należny od marży do urzędu skarbowego. Natomiast przedsiębiorca, który nabywa towary w tej procedurze nie będzie mógł odliczyć podatku VAT naliczonego, ponieważ na otrzymanej fakturze nie będzie on wyszczególniony. W takim przypadku całą wartość faktury VAT marża ujmuje się w kosztach uzyskania przychodów lub będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego, od której naliczane są odpisy amortyzacyjne.
Procedura marży a nowy JPK_V7
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają transakcje w procedurze marży, powinni zwrócić uwagę czy nie mają obowiązku stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT. W przypadku komisów samochodowych należy ustalić, czy powinno być stosowane oznaczenie GTU_07, kluczowa będzie informacja czy jest to dostawa, czy usługa. Dodatkowo faktury VAT marża muszą posiadać kody transakcyjne MR_T dla usług turystyki i MR_UZ dla dostawy towarów z art. 120.