Wysyłasz towary na rzecz klientów z Malty? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować do maltańskiego systemu VAT i jakie są stawki VAT na Malcie.
Malta wprowadziła podatek od wartości dodanej w 1995 roku. Wszelkie przepisy dotyczące maltańskich rejestracji, składania deklaracji oraz przestrzegania przepisów z zakresu podatku VAT oparte są na Dyrektywach Unii Europejskiej, które Malta włączyła do swojej wcześniejszej ustawy. Zarządzanie tym podatkiem należy do maltańskiego Departamentu VAT.
Zarejestrowanie działalności na potrzeby odprowadzania maltańskiego podatku VAT może okazać się obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy dostarczają towary lub usługi na terenie kraju, jednocześnie będąc “nierezydentami” podatkowymi.
Występują pewne sytuacje handlowe, w których zwykle od zagranicznego przedsiębiorcy wymaga się zarejestrowania w maltańskich organach podatkowych. Działają one w zgodzie z ogółem przepisów unijnych związanych z podatkiem VAT i należą do nich:
Rejestrowanie się jako podatnika VAT nie dotyczy wielu firm. Jeżeli przedsiębiorstwo chce świadczyć usługi lokalnym maltańskim firmom, może skorzystać z procesu odwrotnego obciążenia. Wynika to ze zmian wprowadzonych w Pakiecie VAT z 2010 roku.
Dostawców usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych świadczonych konsumentom na Malcie obowiązuje rejestracja do VAT w wybranym kraju UE. Schemat MOSS umożliwia takie rozwiązanie. Dzięki niemu można złożyć deklarację, która funkcjonuje w obrębie wszystkich 27 państw członkowskich.
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów z Malty po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować maltańskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące na Malcie – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Nie istnieje żaden próg rejestracji VAT dla firm, które nie są rezydentami świadczącymi usługi podlegające opodatkowaniu na terenie Malty. Wynika z tego, że pierwsza faktura powinna być opodatkowana maltańskim VAT.
Firmy, które są zarejestrowane do VAT na terenie Unii Europejskiej i sprzedają maltańskim konsumentom towary przez internet podlegają progowi rejestracji na odległość wynoszącym 35 tysięcy euro rocznie.
Proces rejestracji do VAT zwykle trwa od trzech do czterech tygodni. Dokonując rejestracji, firma otrzymuje unikalny maltański numer VAT. Każde z państw członkowskich UE ma ustalony z góry, określony format numeru VAT. Format numeru nadawanego na Malcie jest uzależniony od kategorii rejestracji.
Maltański Numer VAT
Kod kraju: MT
Format: 12345678
Liczba znaków: 8
Moment powstania obowiązku podatkowego (lub zasad dotyczących czasu dostawy) na Malcie określają, kiedy należy zapłacić podatek VAT.
Podatek VAT od dostaw mających miejsce na terenie Malty będzie wymagany we wcześniejszym z następujących terminów:
Kiedy faktura podatkowa zostanie wystawiona w okresie 30 dni od jednej z określonych powyżej dat, podatek jest automatycznie wymagalny już w dzień wystawienia faktury.
Natomiast podatek VAT od dostaw wewnątrzwspólnotowych wcielony jest w życie we wcześniejszym z poniższych terminów:
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uważa się za zaistniałe w dniu, który byłby dniem zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego, gdyby towary te zostały dostarczone w państwie członkowskim, w którym dokonano nabycia.
Kiedy Malta przestrzega zasad Unii Europejskiej dotyczących zgodności z przepisami VAT, cały czas zachowuje swobodę w ustalaniu własnej, standardowej (górnej) stawki VAT. Stawka nie może być jednak niższa niż 15%. Dostarczając towary lub usługi na terytorium Malty, dostawcy są zobowiązani do naliczania odpowiednich stawek VAT. Kolejnym obowiązkiem jest pobieranie podatku w celu jego dalszej zapłaty na rzecz maltańskich władz podatkowych poprzez należyte wypełnienie formularza VAT.
18% | standardowa |
|
5% | obniżona |
|
7% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.