|
|
3 minut czytania

VAT od usług zagranicznych a stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – wyrok TSUE

Zastanawiasz się, jaki wpływ ma stałe miejsce prowadzenia działalności w kontekście VAT od usług zagranicznych? Przeczytaj artykuł na ten temat.

VAT od usług zagranicznych

Bardzo często z uwagi na brak pewnych ustawowych definicji może powstać problem na gruncie rozliczeń podatkowych. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się nad rozliczaniem podatku VAT od usług zagranicznych w kontekście stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o wyrok TSUE.

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – definicja

W ustawie o podatku VAT możemy przeczytać informację na temat miejsca świadczenia usług, które zostało określone, jako miejsce, w którym usługobiorca:

  • posiada siedzibę działalności gospodarczej lub
  • stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub
  • stałe miejsce zamieszkania lub
  • zwykłe miejsce pobytu.

Niestety w polskich przepisach nie zostały zdefiniowanie określenia wskazane powyżej. Można jednak posiłkować się definicjami pojęć zapisanych w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011, w którym można z kolei przeczytać:

  1. Miejsce siedziby działalności gospodarczej jest to miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa. Będzie to miejsce, w którym zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, miejsce posiedzeń zarządu.
  2. Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest to dowolne miejsce, inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić przedsiębiorcy odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
  3. Stałe miejsce zamieszkania osoby fizycznej, będącej przedsiębiorcą lub nie, oznacza adres figurujący w krajowej ewidencji ludności lub adres wskazany przez tę osobę organom podatkowym.
  4. Zwykłe miejsce pobytu osoby fizycznej, będącej przedsiębiorcą lub nie, oznacza miejsce, w którym ta osoba fizyczna zazwyczaj mieszka ze względu na powiązania osobiste i zawodowe.

Wyrok TSUE w sprawie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

W kontekście omawianej problematyki będzie prawidłowe określenie miejsca, w którym powinno dojść do opodatkowania świadczonej usługi. W przedmiotowym wyroku w sprawie C‑333/20 z dnia 7 kwietnia 2022 roku rozstrzygnięcia wymagało ustalenia miejsca opodatkowania świadczonych usług. Sprawa dotyczy dwóch spółek: niemieckiej i rumuńskiej. Spółka niemiecka sprzedaje w Rumunii produkty farmaceutyczne. Natomiast spółka rumuńska wykonuje na rzecz spółki niemieckiej usługę marketingową, reklamową, informacyjną. Obydwie spółki są spółkami zależnymi. Spółka niemiecka ma swojego przedstawiciela podatkowego w Rumunii i jest tam zarejestrowana do podatku VAT. W wyniku przeprowadzonej kontroli w spółce rumuńskiej organ podatkowy uznał, że usługi świadczone przez spółkę rumuńską na rzecz spółki niemieckiej były przez nią świadczone w Rumunii, gdzie, w ocenie organu, spółka niemiecka miała stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W wyniku tych ustaleń została wydana decyzja, w której zostało określone sporne zobowiązanie podlegające wpłacie do rumuńskiego organu podatkowego. Z takim podejściem nie zgodziła się spółka rumuńska i zaskarżyła decyzję. W konsekwencji sprawa trafiła do TSUE, który zaprezentował stanowisko, z którego wynika m.in., że:

Spółka niemiecka wykorzystuje zaplecze personalne i techniczne znajdujące się w Niemczech, tym samym należy uznać, że stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się w Niemczech a nie w Rumunii.

Oznacza to, że usługi świadczone przez firmę niemiecką z punktu podatku VAT były rozliczane w sposób prawidłowy w miejscu, w którym spółka niemiecka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Wyrok TSUE jest ważny również dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą przeprowadzać tego typu transakcje z firmami zagranicznymi. Warto zapoznać się z całym wyrokiem TSUE, w którym podane jest więcej szczegółów na temat skrótowo opisany w artykule. Na podstawie sprawy rozstrzyganej przez TSUE widać, jakie wymierne konsekwencje finansowe może mieć wskazanie nieprawidłowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003