VAT w Estonii – kompendium. Stawki, progi rejestracyjne
Wysyłasz towary na rzecz klientów z Estonii? Sprawdź, czy powinieneś się zarejestrować w estońskim systemie VAT. W naszym kompendium znajdziesz informacje o stawkach VAT w Estonii i nie tylko
Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Estonii w 1992 roku. Rejestracja, deklaracje i przestrzeganie przepisów związanych z estońskim VAT oparte są na dyrektywach Unii Europejskiej w sprawie podatku VAT. Unijne regulacje przyjęto po przystąpieniu Estonii do UE w 2004 roku. Zarządzenie podatkiem leży w zakresie obowiązków Estońskiego Urzędu Podatkowego i Celnego.
Firmy zagraniczne oraz przedsiębiorcy, niebędący rezydentami podatkowymi w Estonii, podlegają obowiązkowej rejestracji. Obowiązkowo muszą przestrzegać przepisów estońskiego rządu dotyczących podatku VAT, łącznie z fakturowaniem i należytym odprowadzaniem podatku.
Zdarzają się sytuacje, które wymagają od zagranicznych przedsiębiorców niezwłocznej rejestracji w estońskich organach podatkowych. Ich funkcjonowanie jest tożsame z zasadami ogólnymi VAT-UE i wiążą się z:
importem towarów na teren Estonii z innego kraju (zarówno z UE, jak i spoza jej obszarów),
przemieszczaniem towarów między Estonią oraz innymi państwami członkowskimi w ramach sprzedaży wewnątrzwspólnotowej (zarówno w formie sprzedaży jak i wysyłki),
kupnem i sprzedażą towarów w Estonii,
sprzedażą estońskim konsumentom towarów za pośrednictwem Internetu
przechowywaniem towarów w magazynie konsygnacyjnym,
organizacją (płatnych) wystaw, imprez, wydarzeń kulturalnych, konferencji,
korzystaniem z usług w Estonii w ramach zasady odwrotnego obciążenia (jeżeli dane przedsiębiorstwo nie jest podatnikiem VAT),
dostawą towarów własnym sumptem.
Jedynie ograniczona liczba firm (o konkretnym profilu działalności) podlega obowiązkowej rejestracji jako podatnik VAT. Świadcząc usługi lokalnym firmom z Estonii, zagraniczne przedsiębiorstwa mogą skorzystać z procesu odwrotnego obciążenia. Taka możliwość wynika ze zmian wprowadzonych przez Pakiet VAT z 2010 roku.
UWAGA!
Przedsiębiorcy świadczący usługi oraz sprzedający towary przez internet dla konsumentów z UE, których obroty z tej sprzedaży przekroczą 42 000 zł (łącznie dla wszystkich krajów) zamiast rejestrować się do niemieckiego VAT, mogą zarejestrować się do VAT OSS.
Jakie są estońskie progi rejestracyjne VAT?
Dla zagranicznych firm, które handlują na terenie Estonii i jednocześnie są zarejestrowane jako podatnicy VAT/GST w swoich krajach, próg rejestracyjny VAT jest zerowy. Firmy objęte są obowiązkiem rejestracji dopiero od momentu dokonania pierwszej dostawy.
Czy wymagane jest posiadanie estońskiego przedstawiciela lub agenta podatkowego?
Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie podatku VAT, lokalnie działający estoński przedstawiciel lokalny nie jest wymogiem stawianym przed firmą posiadającą siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że przedstawiciel fiskalny, będący współodpowiedzialnym za estoński podatek VAT jest wymagany przez firmy spoza UE. Wyjątek stanowi świadczenie usług internetowych w Estonii przez firmę spoza Unii Europejskiej. Wówczas firma będzie mieć obowiązek rejestracji do VAT w estońskim urzędzie skarbowym.
Jakie informacje są wymagane do uzyskania estońskiego numeru VAT i rejestracji?
Estoński urząd skarbowy będzie wymagał wypełnienia odpowiednich formularzy (formularze zgłoszeniowe KR i R2) i złożenia ich wraz z następującą dokumentacją:
Certyfikat VAT potwierdzający, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane dla celów podatku VAT w innym miejscu w UE (jeśli dotyczy)
statut spółki
Wyciąg z krajowego rejestru handlowego przedsiębiorstwa
Dowód na to, że przedsiębiorstwo będzie realizowało w Estonii dostawy podlegające opodatkowaniu
Kopia umowy z przedstawicielem fiskalnym (w stosownych przypadkach)
Dowód osobisty lub paszport osoby sprawującej kontrolę nad przedsiębiorstwem
Gdzie składa się estońskie rejestracje VAT?
Zagraniczne firmy rejestrujące się w celu uzyskania estońskiego numeru VAT muszą złożyć wniosek w Departamencie Zarządzania Podatkami w Północnym Centrum Podatkowym i Celnym. Formularze mogą być dostarczane pocztą lub e-mailem, ale muszą być złożone osobiście. Może to zrobić przedstawiciel fiskalny lub inna upoważniona osoba. Pod warunkiem, że wszystkie niezbędne dokumenty zostały złożone, proces rejestracji jest zazwyczaj zakończony w ciągu 5 dni.
Nie ma kar za opóźnioną rejestrację VAT w Estonii, jeśli należny podatek VAT został zapłacony. Jednakże, kara w wysokości do 1300 EUR będzie miała zastosowanie, jeśli ani rejestracja, ani płatność nie wpłyną po upływie kolejnego terminu rejestracji. Władze mogą nałożyć dodatkową karę w wysokości do 2000 EUR, jeśli kolejny termin nie zostanie dotrzymany.
VAT w Estonii
STAWKA
TYP
RODZAJ TOWARÓW LUB USŁUG
22%
standardowa
Wszystkie pozostałe towary i usługi nieobjęte niższą stawką VAT
9%
obniżona
Niektóre produkty farmaceutyczne;
sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych;
książki (z wyłączeniem e-booków);
gazety i czasopisma;
zakwaterowanie w hotelach
5%
obniżona
publikacje prasowe na nośniku fizycznym, a także wydawane w formie elektronicznej
Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.
Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.
W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.
Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zarządzanie projektami i ludźmi może być nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki sztucznej inteligencji, managerowie mogą zyskać nieocenionego asystenta, który pomoże im zwiększyć wydajność i skutecznie zarządzać zespołem. Sztuczna inteligencja dla managerów to przede wszystkim oszczędność czasu dzięki automatyzacji powtarzalnych i żmudnych zadań. To także lepsze prognozowanie ryzyk i unikanie błędów ludzkich. Wreszcie, to większa wydajność całego zespołu i szansa na skupienie się na strategicznych decyzjach, a nie na codziennych obowiązkach.
Wiedza biznesowa, sposób jej gromadzenia i przekazywania są często niedocenianymi czynnikami biznesowego sukcesu. Natomiast duże i małe przedsiębiorstwa zmagają się stale z wyzwaniem efektywnego zarządzania ogromną ilością rozproszonych i niespójnych danych, z których trudno wyczytać cenny know-how. Sztuczna inteligencja oferuje rozwiązania, które nie tylko usprawniają proces zarządzania wiedzą, ale również otwierają nowe możliwości dla firm, które chcą rozwijać się, tworzyć i skutecznie wdrażać innowacje. Na czym jednak polega zarządzanie wiedzą z AI?
Jesteś osobą niepełnosprawną poszukującą pracy, a może już jesteś zatrudniony u jakiegoś pracodawcy? Pamiętaj, że zarówno Tobie jak i każdemu zdrowemu pracownikowi przysługuje szereg uprawnień, z których można skorzystać w zakładzie pracy bądź w zakresie podjęcia pracy.
Kolory mają moc oddziaływania na emocje i zachowania konsumentów. W marketingu świadome wykorzystanie barw może znacząco wpłynąć na postrzeganie marki i jej sukces na rynku. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiedni wybór palety kolorystycznej może wpłynąć na budowanie silniejszej relacji z klientami i konsumentami.
Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo